Kultowe zespoły na Koncercie Galowym Bazuny w Przywidzu

WARTO TAM BYĆ. 45. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej  B A Z U N A 2017 w Centrum ZIELONA BRAMA w Przywidzu (Hala Ujeżdżalni). Od 30 czerwca (piątek) do 2 lipca (niedziela). Koncert Galowy, na którym wystąpią kultowe zespoły tego gatunku piosenki – w sobotę (1 lipca od godz. 19).

 

W PIOSENCE JEST NASZA WOLNOŚĆ

Są pewne wartości, które przenoszą się od człowieka do człowieka

poprzez pieśń. I między innymi do takich wartości należy wolność.

To bardzo piękna idea, że wolność musi być wyśpiewana. I wyśpiewana

wolność  przenosi się od człowieka do człowieka.

(ks. Józef Tischner)

Wolność i pieśń, wolność i piosenka – zestawienie o wielu znaczeniach, kontekstach, poparte wielkim znaczeniem w historii, tak dawnej jak i dwudziestowiecznej, także polskiej, jak w powyższym cytacie z ks. Józefa Tischnera.

W czasach obecnych, nam współczesnych, w życiu codziennym, wśród powtarzalnych, rutynowych czynności, jest miejsce na śpiew, na kontakt z piosenką, tak bierny w roli słuchacza jak i czynny w śpiewających kręgach.

Kontakt z piosenką przenosi nas w osobistą sferę, odnalezienia siebie w tekstach, pisanych o nas i dla nas, byśmy nieśli je w  swoim życiu, odnaleźli w nich siebie, może zainspirowani nimi stworzyli własne, by wraz z melodią niosły innych. Świat piosenki to świat wolnych nas samych, wolnych od medialnego szumu i zgiełku, lansowanych w powszechnym obiegu opinii, często biegunowych: czarne-białe, dobre-złe, pozbawionych bogactwa, wielości pośrednich odcieni.

Piosenka jest językiem porozumiewania się między ludźmi, sposobem odnalezienia przyjaciół, wartością szczególnie cenną w dobie obecnej komunikacji zdalnymi łączami, poprzez ekran i klawiaturę, w czasach powszechnego uzależnienia się od elektronicznych mediów, w coraz większym stopniu opanowujących nasze umysły. W tym kontekście piosenka jest naszą wolnością, światem wyłącznie naszym, w którym wzbogacamy nasze osobowości, widzimy piękno świata widzianego co dzień.

Wolność kojarzy nam się z otwartą przestrzenią, wędrówką, pokonywaniem drogi, gdy w drodze do pokonania mamy przed sobą niezmierzony otwarty horyzont. Tak bardzo śpiewanie umiłowali turyści wszelkiej formy, układając dlań treści o pięknie krajobrazu, urokach zakątków natury w czterech porach roku. Tak powstał gatunek piosenki turystycznej, która poza tym, jak radośnie jest przemierzać górski szlak, mówi o czymś poważniejszym, cytując słowa Steda / Edward Stachura/, że wędrówką jest nasze życie.

Piosenka jest aktem tworzenia, jako gotowa forma – jest wyrazem przemyśleń, osobowości Autora, tym bardziej trafia w szeroki krąg im bardziej ukazuje myśli nas samych, im bardziej podpisać możemy się pod nią wszyscy.

Stąd też wolna, uskrzydlona myśl, którą piosenka z sobą niesie, jest nasza wspólna, zdolnością Autora zebrana w słowa, Autor z Odbiorcą tworzący nierozerwalną całość.

Do motywu tego nawiążą zaproszeni przez nas Goście koncertu wieczornego, od godz. 19.00:

  • Wolna Grupa Bukowina, słowami Wojtka Bellona o Jego ukochanej Bukowinie, niczym mitycznej Arkadii,
  • Grupa U Studni, strofami m.in. Adama Ziemianina, którego Bieszczadzkie Anioły dla wielu z nas są synonimem wolności,
  • Czerwony Tulipan – własne pragnienia, które każdy z nas zachowuje, opisane słowami Marioli Platte to nasza najcenniejsza wolność ducha,
  • Grupa Bez Jacka, z którą przez tak długie lata każdy z nas chce zatańczyć na polanie ot tak, po prostu.
  • Obok występów czwórki wspomnianych zespołów Trio Solistów, związanych z naszą imprezą, w specjalnym programie turystycznej klasyki, znanej przez publiczność naszej imprezy od lat. Supertrio: Krzysztof Jurkiewicz, Łukasz Nowak, Łukasz Majewski + Adam Marańda.

Piosenka poświęcona turystyce, wędrowaniu, narodzona pod wrażeniem wędrówki, wysiłku przemierzania wytyczonej trasy to potencjał, wciąż możliwy do wykorzystania.

W tej piosence jest piękno wciąż odradzającej się przyrody, we wszystkich odcieniach roku, w niej jest droga turystycznym szlakiem jako cel, przeniesiona na naszą drogę codziennego życia, droga, którą możemy kształtować sami, praca w celu osiągania postawionych celów, ubogacenia nas samych.

Temat ten wspaniale wierszem ujęli Autorzy, dziś już klasycy piosenki turystycznej:

Kiedy wiatrem szeleszczą liście

Kiedy wolność się tuli w ciepło moich rąk

Gdy jak źrebak się tuli do mych rąk

(Andrzej Wierzbicki)

Sam wybierasz swoją drogę, z wiatrem, czy pod wiatr

Znasz tu każdy szlak, przestrzeń woła cię

(Adam Szarek)

To także jest nasza Wolność.

Marek Skowronek i Ryszard Markowski

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Koncert Galowy Bazuny 2017 w sobotę, 1 lipca o godz. 19.00 w Centrum Zielona Brama w Przywidzu.

  W PIOSENCE JEST NASZA WOLNOŚĆ  (słowa piosenek związane przesłaniem)

Wystąpią:

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *