Skwer Anny Walentynowicz – tam gdzie mieszkała

skwer projekt-page-001 sm

GDAŃSK. Drogi do Wolności we Wrzeszczu. Skwer Anny Walentynowicz – patriotyczną refleksją gdańszczan.

„Anna Walentynowicz była skromną mieszkanką Wrzeszcza. Zwykłą kobietą. Codziennie chodziła Grunwaldzką. Szła do „naszego sklepu” na końcu Czarnieckiego. Idąc od Waryńskiego skracała sobie drogę przez skwerek i już była koło Kawiarni Morskiej. Skręcała w pierwszą bramę – tam mieszkała..

Nic nadzwyczajnego. My wszyscy mieszkańcy tamtego podwórka tak robiliśmy. Ale…

Z okienek na strychu, wówczas można było zobaczyć Westerplatte. Otrzeć się o dumę. Przez chwilę dostrzec zasady i te odległe refleksy niezłomności, sprawy „której nie można nie przegrać”, honoru.

I znowu podwórko. I jeszcze wtedy spotykany Pan ostrzący noże i nożyczki.

Zatrzymany kadr.. Ale…

I tutaj – na tym zwyczajnym, gdańskim podwórku mieszkała Ona – jedna z tych nielicznych, którzy zmienili losy świata.”

Jest to fragment uzasadnienia dla wniosku w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok dotyczącego zagospodarowania skwerku znajdującego się we Wrzeszczu przy Alei Grunwaldzkiej i ulicy Waryńskiego. Obecnie znajduje się w tym miejscu skwer, jest jednak zaniedbanym miejsce spotkań osób nadużywających alkohol.

Celem projektu jest budowa skromnego, ale dobrze urządzonego skweru i nadanie mu charakteru upamiętniającego gdańską bohaterkę. To zadanie ma być zrealizowane m.in. przez instalację witryn przybliżających postać Anny Walentynowicz oraz historię, której my mieszkańcy Gdańska byliśmy albo świadkami albo uczestnikami. Skwer w ten sposób ma oddawać autentyczny charakter tamtych, z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, oczekiwań wobec naszej Ojczyzny. Solidarności społecznej. Pokazać obywatelski charakter ruchu „Solidarność” – ten związany z ludźmi, a nie wyłącznie z patosem. To mieszkańcy Gdańska rozsiani po wielu jego zakątkach tworzyli historię. Natchnieni morską bryzą zmieniali świat. To ich duma. Poza tym przyjemny i ciepły skwerek (jest dobrze nasłoneczniony) będzie służył okolicznym mieszkańcom.

Uzupełnieniem projektu zagospodarowania jest inicjatywa nadania skwerowi imienia Anny Walentynowicz.

Na projekty Budżetu Obywatelskiego będzie można głosować w dniach od 29 września do 12 października 2014 r.

Ireneusz Lipecki

wnioskodawca projektu

Szkic możliwego zagospodarowania skwerku. Ostateczny projekt koncepcji – być może – będzie przedmiotem np. konkursu urbanistycznego dla uczniów i/lub studentów.

(źródło: Nasz Gdańsk)

logo NG

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *