Serdeczny dar – dla ratowania zdrowia i życia – z serca

Piotr Krysiński – zapalony „Mors”

GDAŃSK. Piotr Krysiński – zapalony „Mors”, dbający o zdrowie i dobrą kondycję, jak się okazuje jest także zaangażowany w ratowaniu zdrowia innych – prowadzi akcję „Kropelka Energii”. Działa w Nieformalnym Kubie Honorowych Dawców Krwi – formalnie i skutecznie zbierającym krew – potrzebną do ratowania życia.

„Kropelka Energii” to cykliczna zbiórka krwi organizowana przez pracowników Grupy Energa. Mogą w niej wziąć udział wszyscy zainteresowani. Nad ich bezpieczeństwem i prawidłowym przebiegiem każdej donacji czuwają pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Gdańsku. Przed oddaniem krwi, każdy uczestnik wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia oraz jest badany przez lekarza. Cała procedura trwa kilka minut i pozwala wstępnie zweryfikować, czy krew można będzie wykorzystać w leczeniu innych (wykluczają to np. niektóre przyjmowane leki czy przebyte w infekcje). Lekarz ocenia też, czy donacja w żaden sposób nie zagraża zdrowiu potencjalnego dawcy. Dodatkowo, przed wykorzystaniem, krew jest jeszcze dokładnie badana w laboratorium.

Jak nas poinformował Piotr Kryński, Nieformalny Kub Honorowych Dawców Krwi ENERGA „Kropelka Energii” zaprasza wszystkich pracujących w Olivia Business Centre (OBC) w Gdańsku i ich przyjaciół, mieszkańców Trójmiasta do uczestnictwa w akcji zbiórki krwi, która odbędzie się 21 lipca 2017 r. na parkingu OBC.

W jednym miejscu i w jednym czasie będą dostępne dla dawców krwiobusy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Rejestracja dawców odbędzie się w godzinach od 8:30 do 14:30.

Za sprawny przebieg akcji oraz udzielanie informacji organizacyjnych odpowiedzialni są: Tomasz Rubanowicz (tel. 785 873 326) i Piotr Krysiński (tel. 601 529 929).

Krew można oddawać nie częściej niż co osiem tygodni, przy czym mężczyźni mogą to zrobić sześć razy w roku, a kobiety cztery razy  – wyjaśnia Piotr Krysiński. – Od wielu lat w naszym nieformalnym klubie „Kropelka Energii” propagujemy ideę honorowego krwiodawstwa i organizujemy akcje zbiórki krwi, w której udział biorą nasze koleżanki i koledzy. Wierzymy, że przez oddawanie krwi można pomóc innym, że dzięki temu darowi z serca można uratować wielu osobom  życie.

Jakie trzeba spełnić warunki, aby zostać Honorowym Dawcą Krwi?

Przed oddaniem krwi warto zapoznać się z wytycznymi, jakie należy spełnić, aby zostać Honorowym Dawcom Krwi. Szczegółowe informacje można uzyskać w zakładce „Przewodnik krwiodawcy” na stronie http://www.krew.gda.pl/ lub skonsultować z lekarzem bezpośrednio w ambulansie.

UWAGA! Osoby, które planują oddać krew muszą pamiętać, aby:

  • być wyspanym i wypoczętym;
  • być zdrowym, czyli nie można posiadać objawów m.in. przeziębienia (np. kataru, kaszlu, opryszczki);
  • nie oddawać krwi na czczo, czyli koniecznie zjeść lekki posiłek i wypić dużą kawę, herbatę;
  • nie przyjmowali leków jak: aspiryna, paracetamol, antyalergiczne;
  • dwie godziny przed oddaniem krwi nie palić papierosów;
  • nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi;
  • koniecznie zabrać dowód osobisty lub prawo jazdy.

Baza dawców szpiku

Osoby zainteresowane zarejestrowaniem się w bazie dawców szpiku, powinny zgłosić to w ambulansie. Więcej informacji, jak zostać dawcą szpiku, można znaleźć na stronie http://przeszczepy.wordpress.com/pytania-i-odpowiedzi/ lub https://www.dawca.pl/jak-zostac-dawca/dawstwo-szpiku

Bonusy

Dla dawców, którzy oddali krew w ambulansie lub w stacji krwiodawstwa w Trójmieście i zgłoszą swoją donację Organizatorom w namiocie przy krwiobusach – zapewnia się bon na herbatę lub kawę oraz bon na posiłek  i inne dodatki.

Do jednego ambulansu wchodzi statystycznie około 60 osób, z czego krew oddaje około 35÷45 osób. Organizatorzy mają nadzieję, że będzie duża frekwencja. Liczba uczestników poprzedniej akcji zbiórki krwi 17 maja br. wniosła łącznie 155 osób. Zebrano w ambulansach 44 100 ml krwi a w stacjach – 10 800 ml.

Łącznie zebrano ponad 55 litrów krwi.

Zgodnie z zapisami artykułu 9 Ustawy o publicznej służbie krwi z dnia 22 sierpnia 1997 r. osobom oddającym krew przysługuje pełnopłatne zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddadzą krew.

W naszym codziennym otoczeniu (rodzina, znajomi) dochodzi do sytuacji, które wymagają przetoczenia (transfuzji) krwi. Potrzeba jest oczywista… pozostaje kwestia odwagi i chęci.

Serdecznie zapraszamy do oddania krwi, bo „Lubimy pomagać… a być Dawcą to wielki zaszczyt…”

Zespół Kropelki Energii wraz z Partnerami

ekropelka@energa.pl

 

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *