Rumuńskie wesele w Oliwie

Rumunskie wesele 05

GDAŃSK. Rumuńskie wesele – prawdziwa uczta dla miłośników folkloru – będzie można prześledzić wszystkie najważniejsze momenty obrzędu: opuszczenie przez pannę młodą i pana młodego grupy rówieśniczej i przejście do grupy małżonków, ceremonię ślubu religijnego, charakterystyczne cechy zabawy weselnej oraz zabawy po uroczystości weselnej (nasze „poprawiny”). 

 • Tytuł wystawy: „Rumuńskie wesele”
 • Wernisaż: 20 lipca 2016 r., godz. 17:00
 • Termin: 21.07.2016 – 31.12.2016
 • Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii
 • ul. Cystersów 19, Gdańsk Oliwa

W Rumunii folklor jest silnie związany z tradycją. Latem w regionie Maramuresz odbywają się spotkania, podczas których młode panny dowiadują się, jakie mają szanse na zamążpójście. W niektórych siedmiogrodzkich wioskach takie spotkania przypominają bardziej targi poprzedzające uroczyste i huczne weseliska, które organizuje się przeważnie na jesieni (http://rumunia.lovetotravel.pl/tradycje_w_rumunii). A samo weselisko? Kto chce uczynić zadość tradycji, zaprasza na wesele mówców, pieśniarzy, muzyków i tancerzy. Gościom przygrywa kapela składająca się z muzyków noszących regionalne stroje, którzy grają regionalną muzykę! Co ciekawe, wszyscy weselnicy znają kroki minimum 3–4 tańców, a jeśli nie, to uczą się podczas przyjęcia. Wesele trwa do białego rana. Około północy świadek wraz z kolegą kradną pannę młodą na około 1,5 godziny – zabierają ją na spacer lub drinka. Pan młody telefonicznie negocjuje okup (najczęściej wystarcza drink) i złodzieje przyprowadzają młodą żonę z powrotem (http://tealover.geoblog.pl/wpis/185555/o-weselu-slow-kilka).

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Rumuńskie wesele”. Zebrane eksponaty, materiał fotograficzny i audiowizualny pozwolą skonfrontować wiedzę na temat rumuńskiej tradycji ślubnej i weselnej z informacjami i opisami coraz częściej obecnymi na blogach i portalach podróżniczych. Swoje liczne zbiory udostępniło nam Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie (Narodowe Muzeum Chłopa Rumuńskiego) zaproszone przez Muzeum Narodowe w Gdańsku do współpracy przy organizacji wystawy. Dzięki nim prześledzimy wszystkie najważniejsze momenty obrzędu: opuszczenie przez pannę młodą i pana młodego grupy rówieśniczej i przejście do grupy małżonków, ceremonię ślubu religijnego, charakterystyczne cechy zabawy weselnej oraz zabawy po uroczystości weselnej (nasze „poprawiny”). Przedstawimy najważniejszych oprócz młodej pary bohaterów ceremonii: rodziców, świadków, osoby zapraszające do ślubu, kucharzy. Zaprezentujemy dziewiętnaście kompletnych kostiumów z różnych regionów Rumunii wraz z biżuterią używaną w czasie ceremonii ślubnej na terenach wiejskich w różnych częściach etnicznych kraju. Fotografie i materiał audiowizualny (m.in. tradycyjne pieśni) oddadzą tę specyficzną, pełną przywiązania do tradycji atmosferę. Nie zabraknie charakterystycznych przedmiotów weselnych: skrzyń posagowych, dywanów, tkanin oraz elementów wystroju wnętrza z weselnym dzbanem.

Cechą typową i nieodłączną rumuńskiego wiejskiego wesela jest muzyka i taniec. Dlatego podczas wernisażu wystawy zapraszamy na koncert, w czasie którego grający na skrzypcach Jacek Wesołowski i Tomasz Drabin – na akordeonie zaprezentują utwory inspirowane tradycyjną muzyką rumuńską. Melodie, których będzie można posłuchać stanowią swego rodzaju mały kalejdoskop rumuńskiej muzyki ludowej. Nasi wykonawcy zagrają na dwóch bardzo rumuńskich instrumentach: skrzypcach i akordeonie. Wydaje się, że właśnie one (a zwłaszcza skrzypce) są kwintesencją tradycyjnej muzyki rumuńskiej. Inne instrumenty tradycyjnie stosowane w muzyce tego kraju to cymbały, kontrabas, klarnet i instrumenty pasterskie, np. piszczałki. W rumuńskiej muzyce popularnej zakorzeniło się wiele pieśni ludowych. Warto tu wymienić największą pieśniarkę rumuńską: Marię Tanase. Pieśni ludowe w opracowaniu instrumentalnym również usłyszą Państwo na wernisażu. Pieśni i tańce, które zaprezentujemy (czardasze, hory itd.), są z pewnością znane wszystkim Rumunom i chociaż wykonanie naszych muzyków, pochodzących przecież z innej kultury, jest interpretacją tradycyjnych utworów rumuńskich, to jednak z pewnością zachowa jak najbliższy duchowi rumuńskiemu autentyczny styl.

Wystawie będzie towarzyszyć bogata oferta edukacyjna przygotowana przez zespół Oddziału Etnografii MNG we współpracy z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 • Kurator wystawy: Waldemar Elwart
 • Aranżacja wystawy: Grupa Gdyby
 • Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii
 • Współorganizator: Muzeul Naţional al Ţăranului Român w Bukareszcie
 • Partner: Globaltica, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Godziny otwarcia:

sezon letni (01.05-30.09):

 • – wtorek-niedziela: 10.00-17.00
 • – czwartek (01.06-31.08): 12.00-19.00
 • – poniedziałek – nieczynne

sezon zimowy (01.10-30.04):

 • – wtorek-piątek: 9.00-16.00
 • – sobota-niedziela: 10.00-17.00
 • – poniedziałek – nieczynne

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *