Rocznica wybuchu POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – w Gdańsku

GDAŃSK. 1 sierpnia – Gdańsk pamięta! W Godzinę „W” – 1 sierpnia o godz. 17:00.

1 sierpnia 1944 roku Warszawa stanęła do walki o wolną Polskę. Powstanie Warszawskie zapisało się jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju. Było wystąpieniem zbrojnym przeciwko wojskom niemieckim, które okupowały stolicę. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej bronili suwerenności oraz kształtu granicy wschodniej sprzed wojny.

Na placu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku o godzinie 16:50 (przed godziną W) odbędzie się uroczysty Apel Pamięci. Uroczystość upamiętniającą 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zakończy plenerowa projekcja filmu „Miasto 44”, w reżyserii Jana Komasy, która rozpocznie się o godz. 21.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Karol Nawrocki zaprasza na uroczystość upamiętniającą 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wybuch powstania w Warszawie ustalono na Godzinę „W” – 1 sierpnia o godz. 17:00. Pomimo trudności w uzbrojeniu osób gotowych do walki, w tym dniu Warszawa stanęła do boju o wolną Polskę. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pragniemy oddać hołd wszystkim Poległym Polakom.

PROGRAM

1 sierpnia 2018 – Plac przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (Plac Bartoszewskiego 1)

16:50 – Uroczysty Apel Pamięci

21:00 – projekcja filmu „Miasto 44” (reż. Jan Komasa) w ramach letniego kina plenerowego

Film „Miasto 44” to opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Mimo to są pełni życia, namiętni, niecierpliwi. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Nie wynika to jednak z nadmiernej brawury, czy młodzieńczej lekkomyślności – taka postawa jest czymś naturalnym w otaczającej ich rzeczywistości, kiedy śmierć grozi na każdym kroku.

Warszawa, lato 1944. Stefan (Józef Pawłowski) opiekuje się matką i młodszym bratem. Przejął obowiązki głowy rodziny po tym, jak ojciec – oficer Wojska Polskiego – zginął w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Pracuje w fabryce Wedla, z coraz większym trudem znosząc upokorzenia ze strony Niemców. Marzy o chwili, kiedy będzie mógł im za wszystko odpłacić i spełnić obowiązek wobec Ojczyzny. Obiecał matce, że nie zaangażuje się w działalność ruchu oporu, jednak – kiedy tylko nadarza się okazja – wstępuje w szeregi Armii Krajowej.

Więcej o flmie: http://miasto44.pl/

WSTĘP WOLNY

PROJEKT REALIZOWANY W RAMACH OBCHODÓW STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *