Apel o szacunek dla pracy szkół, postawę kompromisu oraz merytoryczną dyskusję

GDAŃSK. Wyrażamy sprzeciw wobec słów Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wypowiedzianych w TVP Gdańsk, odnoszących się do dyrektorów i rad pedagogicznych: „To są osoby wynajęte na określony odcinek czasu do pracy i warto, by to sobie uświadomiły, i nie ma przymusu świadczenia tej pracy” – czytamy w Oświadczeniu „Solidarności”. – Apelujemy o szacunek dla pracy szkół, postawę kompromisu oraz merytoryczną dyskusję.

Oświadczenie
ws. restrukturyzacji sieci szkół i placówek oświatowych

Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku z ulgą i radością przyjęła informacje na temat wycofania się przez Pana Prezydenta Miasta Gdańska z kontrowersyjnych projektów uchwał dotyczących restrukturyzacji sieci szkół i placówek oświatowych (uchwał o zamiarze likwidacji Pałacu Młodzieży, GOKF, OKUN, szkół przyszpitalnych, rozwiązania ZSZ Nr 9 i Zespołu Szkół Energetycznych oraz utworzenia Zespołu PPP).
Projekty te były źle przygotowane, bez merytorycznego uzasadnienia, bez dalszej wizji funkcjonowania placówek po reorganizacji.

Komisja Międzyzakładowa serdecznie dziękuje Radnym Miasta Gdańska, którzy wysłuchali argumentów przedstawionych podczas rozmów, wizyt w szkołach i placówkach. Dziękujemy wszystkim, którzy angażowali się w protest, spotkania z Radnymi, przedstawicielom rad pedagogicznych, rodzicom, uczniom, członkom NSZZ ”Solidarność”. Dziękujemy za wspólne przygotowanie przekonujących, rzeczowych argumentów, które stały się podstawą zmiany decyzji Prezydenta Miasta Gdańska.
Jednocześnie Komisja Międzyzakładowa wyraża sprzeciw wobec słów Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza wypowiedzianych 10 lutego br. w TVP Gdańsk, odnoszących się do dyrektorów i rad pedagogicznych:

„To są osoby wynajęte na określony odcinek czasu do pracy i warto, by to sobie uświadomiły, i nie ma przymusu świadczenia tej pracy”.

Zwracamy uwagę, że wszystkie organy szkoły/placówki, w tym dyrektorów, należy traktować podmiotowo, także w kwestii wyrażania niezależnych opinii. Przypominamy, że rada pedagogiczna jest istotnym organem szkoły, działającym w oparciu o statut i regulamin, a dyrektor jest jej przewodniczącym.
Apelujemy o szacunek dla pracy szkół, postawę kompromisu oraz merytoryczną dyskusję.

Bożena Brauer
Przewodnicząca KM POi W NSZZ „Solidarność” w Gdańsku

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *