Puk, puk… „Fachowiec z administracji” czyści portfele

PRUSZCZ GD. Ostrzeżenie przed oszustami, którzy przy pomocy różnych metod chcą wyłudzić lub ukraść nasze pieniądze. Ofiarą oszustów padła 87-letnia mieszkanka Pruszcza Gd. Wpuściła do mieszkania mężczyznę, który podał się za pracownika administracji i chciał sprawdzić szczelność okien. Po krótkiej rozmowie wyłudził od pokrzywdzonej 70 zł, wykorzystując jej nieuwagę ukradł dowód osobisty na jej nazwisko oraz legitymację emeryta.

W piątek (31 października br.) o godz. 12.35 do Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gd. zgłosiła się 87-letnia kobieta, który poinformowała, że została okradziona i straciła 70 zł, dowód osobisty oraz legitymację emeryta. Z jej relacji wynikało, że poprzedniego dnia w południe do drzwi jej mieszkania zapukał młody mężczyzna. Po krótkiej rozmowie powiedział kobiecie, że jest pracownikiem administracji i musi sprawdzić szczelność okiem przed sezonem zimowym. Stwierdził, że trzeba wymienić w oknach dwie klamki. Zażądał za usługę 250 zł. Kobieta nie dysponowała taką gotówką więc dała oszustowi 70 zł, a gdy wyszła do kuchni oszust ukradł należący do niej dowód osobisty oraz legitymację emeryta i wyszedł z mieszkania. Kobieta następnego dnia powiadomiła policję.

Policja apeluje o rozsądek!

Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności i kilka podstawowych rad, by nie paść ofiarą oszustów działających różnymi metodami:

  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie czy był on do Was kierowany; jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuści, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu, najlepiej, żeby towarzyszyli wam wtedy wasi sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom, inkasentom, osobom oferującym sprzedaż różnych artykułów,
  • mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym.

Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić policję.

Wówczas postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *