Protest STOP CETA

GDAŃSK. Jednym z największych zagrożeń związanym z CETA jest zawarta w umowie koncepcja arbitrażu. Ta koncepcja ustanawia władzę międzynarodowych korporacji ponad prawem państw narodowych. 
We wtorek, 14 lutego, o godz. 16.00 Protest STOP CETA czyli przeciw ratyfikowaniu umowy gospodarczo-handlowej CETA pomiędzy UE a Kanada przy Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku ul. Okopowa 21/27.
Poseł na Sejm RP dr Jan Klawiter:
Przyjdź i wyraź swój sprzeciw wobec umowy CETA, której przyjęcie będzie szkodliwe dla Polski i utrwali neokolonialny charakter polskiej gospodarki
klawiter jan_arch_pryw

Poseł dr Jan Klawiter

 Jednym z największych zagrożeń związanym z CETA jest zawarta w umowie koncepcja arbitrażu. Ta koncepcja ustanawia władzę międzynarodowych korporacji ponad prawem państw narodowych. Umowa przyznaje korporacjom prawo do uczestniczenia w procesie legislacyjnym każdego projektu ustawy, który one uznają za istotny do prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że mają prawo nie tylko do zgłaszania własnych propozycji, ale także do wstrzymania procesu legislacyjnego, a w przypadku uchwalenia ustawy – którą uznają za szkodliwą dla własnych interesów – do zaskarżenia przed międzynarodowym arbitrażem w celu uzyskania rekompensat za „utracone” w przyszłości zyski. Przyznanie tych praw międzynarodowym korporacjom oznacza praktyczną rezygnację państw narodowych z suwerenności sprawowanej nad tymi korporacjami. W świetle tej umowy stają się one równorzędnymi partnerami tych państw, a w niektórych wymiarach ich władza staje się nadrzędna nad państwami narodowymi. Te przepisy w sposób zasadniczy zmieniają same fundamenty ustrojowe państw Unii Europejskiej, ponieważ oznaczają rezygnację z demokratycznego stanowienia prawa i suwerenności państwowej na rzecz tych korporacji.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *