Prof. Heinsohn laureatem Nagrody Wolności

HEINSOHN IMG_0422

GDAŃSK. Prof. Gunnar Heinsohn, światowej sławy socjolog i ekonomista niemiecki, mieszkający w Gdańsku, uhonorowany został Nagrodą Wolności (LIBERY AWARD) za otwartość umysłu i uczciwość w politycznej debacie.

Uroczystość odbyła się 15 czerwca br. w Brukseli.

Doceniono oryginalną pracę prof. Gunnara Heinsohna w dziedzinie demografii, migracji i  publicystyczne zaangażowanie dotykające relacji polsko- niemieckich. 

Naukowcowi serdecznie gratulujemy!

Podczas  uroczystości wręczania nagrody profesor Heinsohn wygłosił wykład  na temat polsko-niemieckich relacji z perspektywy prognozy demograficznej na lata 2016- 2050.

Profesor był wzruszony i zaskoczony serdecznym przyjęciem ze strony angielskich, niemieckich i polskich posłów  PE należących do  grupy  Europejskich Konserwatystów i Reformatorów oraz licznie przybyłych słuchaczy.

Nagroda Wolności, ustanowiona przez fundację New Direction, ma na celu uhonorowanie wybitnych osobowości za ich osiągnięcia w promowaniu swobód  i wolnego rynku. New Direction to fundacja założona w 2010 r. przez Margaret Thacher (1925-2013),  jako polityczny think tank Partii Konserwatywnej w Parlamencie Europejskim. 

Laureat urodził się w listopadzie 1943 r. w Małym Kacku (Gotenhafen Klein-Katz). Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Bremie. Wykłada w NATO Defense College oraz w Sank Gallen i Zug (Szwajcaria).

Współpracuje z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska. Jako kolekcjoner znawca gedaników i poloników udostępnił swoje zbiory na wystawy w Domu Uphagena: Świat iluzji. Osiemnastowieczne „ryciny optyczne” i „magiczne skrzynki” (grudzień 2013 roku) oraz Mapy Bałtyku z końca XVIII wieku w Domu Uphagena w Gdańsku (marzec 2014 roku). Grafiki ze zbiorów Joanny Sidorczak-Heinsohn i Gunnara Heinsohna.

26 września 2015 r. był bohaterem spotkania pt. Mój kod DNA” z cyklu „Soboty u Państwa Uphagenów” w Domu Uphagena, które przygotowało Towarzystwo Dom Uphagena.

Katarzyna Korczak

HEINSOHN IMG_0408

Na zdjęciu prof. Gunnar Heinsohn na spacerze w Gdańsku. Fot. Marek Zarzecki

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *