Prof. Horodecki: Co naukowcy lubią najbardziej – zrozumienie przyrody

GDAŃSK. Prof. Michał Horodecki z Uniwersytetu Gdańskiego jest w gronie tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Nagrody przyznano w trzech kategoriach.  Prof. Michał Horodecki z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężył w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych za odkrycia w obszarze fizyki kwantowej.

Prof. Michał Horodecki z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego  otrzymał Nagrodę Narodowego Centrum Nauki w obszarze nauk ścisłych i technicznych „za odkrycie stanów kwantowych o splątaniu związanym oraz zbadanie nieaddytywności pojemności kanałów kwantowych”. Jak zaznaczył w czasie uroczystości wręczenia wyróżnień -€“  dzięki kryptografii kwantowej może zajmować się tym, co naukowcy lubią najbardziej, czyli zrozumieniem przyrody”.

Nagrody Narodowego Centrum Nauki przyznawane są za znaczące osiągnięcia naukowe dokonane w ramach badań podstawowych prowadzonych w polskiej jednostce naukowej, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskiej jednostce naukowej (nie są to nagrody za całokształt prowadzonej pracy badawczej) i są przeznaczone dla naukowców, którzy nie ukończyli 40 roku życia.

Prof. UG dr hab. Michał Horodecki jest obecnie pracownikiem Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki Wydziału Matematyki, fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Zainteresowania naukowe koncentruje na badaniach z zakresu fizyki kwantowej; za swoje osiągnięcia naukowe był już wielokrotnie nagradzany, a prace publikuje w prestiżowych międzynarodowych pismach naukowych.

Wyróżnienia wręczono wczoraj (9.10.2014) w krakowskiej galerii Sztuki Polskiej w Sukiennicach. Laureaci otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 50 000 zł oraz dedykowane im statuetki.

Laureatem  Nagrody NCN w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce został prof. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, a w dziedzinie nauk o życiu zwyciężył prof. Janusz Bujnicki z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *