Prawdziwym zagrożeniem demokracji jest szerzenie nienawiści

SONY DSC

Na wiecu KOD na Placu Solidarności przemawia posłanka Nowoczesnej E. Lieder. Fot. J. Wikowski

GDAŃSK. Gdańska „Solidarność” sprzeciwia się wykorzystywaniu wolności słowa do szerzenia nienawiści. W przyjętym stanowisku Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” wyraził oburzenie „z powodu skrajnie nieodpowiedzialnych, ordynarnych i uwłaczających zasadom dobrego wychowania komentarzy oraz wypowiedzi noszących znamiona gróźb karalnych, które pojawiły się w Internecie po wypadku samochodowym Prezydenta RP”.

Na posiedzeniu Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” przyjęto również stanowisko dotyczące wykorzystywania przestrzeni kulturowo – historycznej wokół pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku, w którym członkowie regionalnych władz „Solidarności” sprzeciwili się próbom wykorzystania tego miejsca do doraźnej walki politycznej. „W państwie demokratycznym oczywiste są różnice poglądów i spory ideowe. Jednak prawdziwym zagrożeniem dla demokracji jest wykorzystywanie wolności słowa do szerzenia nienawiści mogącej mieć nieobliczalne konsekwencje. Na to demokratyczne państwo prawa nie może pozwolić” – napisali gdańscy związkowcy.

STANOWISKO ZRG NSZZ „Solidarność” ws. hejtu po samochodowym wypadku prezydenta RP

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” wyraża swoje oburzenie z powodu skrajnie nieodpowiedzialnych, ordynarnych i uwłaczających zasadom dobrego wychowania komentarzy oraz wypowiedzi noszących znamiona gróźb karalnych, które pojawiły się w Internecie po wypadku samochodowym Prezydenta RP. Przekroczono wszelkie granice publicznej wymiany myśli, okazując w sposób najbardziej skrajny swą nienawiść do drugiej osoby, motywowaną względami politycznymi.

W państwie demokratycznym oczywiste są różnice poglądów i spory ideowe. Jednak prawdziwym zagrożeniem dla demokracji jest wykorzystywanie wolności słowa do szerzenia nienawiści mogącej mieć nieobliczalne konsekwencje. Na to demokratyczne państwo prawa nie może pozwolić. Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z oburzeniem odnosi się do wszelkich prób wykorzystania tego miejsca i tych znaków do doraźnej walki politycznej. Jest to zaprzeczenie idei budowania wspólnoty, o którą walczyli stoczniowcy.

STANOWISKO ZRG NSZZ „Solidarność” ws. wykorzystywania przestrzeni kulturowo – historycznej wokół pomnika Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Pomnik Poległych Stoczniowców powstał w hołdzie dla pomordowanych stoczniowców. Sam pomnik – symboliczne Trzy Krzyże – jak i przestrzeń wokół niego to miejsce upamiętniające także walkę o wolność i o godność ludzi pracy.

Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” z  oburzeniem odnosi się do wszelkich prób wykorzystania tego miejsca i tych znaków do doraźnej walki politycznej. Jest to zaprzeczenie idei budowania wspólnoty, o którą walczyli stoczniowcy. Zwracamy się więc do władz o podjęcie kroków, które w przyszłości zapobiegłyby takim działaniom. Z taką prośbą  wspólnie ze Stowarzyszeniem Godność zwracaliśmy się już w grudniu 2015 i oczekujemy na jej realizację.

(źródło: solidarnosc.gda.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *