Poparzona dziewczynka – 116 % uszczerbku na zdrowiu, 800 tys. zł odszkodowania

Dziewczynka poważnie poparzona podczas kolonii zimowych w pomorskiej Kobylnicy, dostanie blisko 800 tys. zł odszkodowania, zadośćuczynienia oraz odsetek, a także otrzyma rentę w wysokości około 1.400 zł – zdecydował Sąd Apelacyjny w Gdańsku, prawomocnym wyrokiem z dnia 4 lipca 2014 r.

Wielką ulgą dla dziecka oraz jego rodziny zakończyła się sprawa dziewczynki poważnie poparzonej podczas kolonii zimowych w pomorskiej Kobylnicy w 2010 r. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku podniósł dotychczasową kwotę odszkodowania i zadośćuczynienia, w wyniku czego dziewczynka otrzyma łącznie ok. 524.000 zł. Jednocześnie sąd uznał, że konieczna będzie renta na zwiększone potrzeby (opiekę, leki, dojazdy do lekarzy) w wysokości ok. 1.400 zł. Od przyznanych kwot będą również przysługiwały odsetki za kilka lat oczekiwania na wyrok.

Łączna kwota wypłaconych świadczeń po wyroku powinna więc sięgnąć około 800 tys. złotych.

Tragedia miała miejsce podczas organizowanych kolonii zimowych w pomorskiej Kobylnicy. W tym czasie, sześcioletnia wówczas dziewczynka wraz ze swoją starszą siostrą, zostały oddane pod opiekę opiekunów. Dzieciom zostało również zapewnione wyżywienie. Drugiego dnia obozu, podczas śniadania, gdy już wszystkie dzieci siedziały przy ławkach, jeden z opiekunów rozlewał dopiero, co zaparzoną herbatę. Niestety poprzez nieuwagę, była ona przygotowywana w dzbanku, który nie był przeznaczony do podawania gorących napojów. Istnieje kilka wersji wydarzeń w jednej z nich opiekunowi dzbanek wyślizguje się z rąk, w drugiej pęka pod wpływem ciepła. Efekt jednak pozostaje taki sam – gorąca ciecz rozlewa się po stole i bezpośrednio spływa na ręce, podbrzusze i nogi dziewczynki.

Pomimo przytomnej akcji opiekunów i szybkiego przeniesienia dziecka pod zimną wodę oraz wezwania karetki, nie udało się zapobiec oparzeniom II i III stopnia. Po wypadku dziewczynka musiała przebywać przez miesiąc w szpitalu, a później przejść jeszcze wiele hospitalizacji związanych z koniecznością dokonywania przeszczepów skóry. Od tamtego momentu konieczne było również używanie specjalnej bielizny, która miałaby korzystny wpływ na proces leczenia blizn.

– Mając na uwadze dobro małej klientki oraz specyfikę całej sytuacji, przyznaliśmy sprawie maksymalny priorytet. Dzięki naszej wnikliwej analizie, udało się poczynić skrupulatną weryfikację zdarzenia. W jej toku ustalono, że fabrycznie nowy dzbanek na etykiecie musiał posiadać informację o przeznaczeniu produktu wyłącznie do zimnych napojów. Jednocześnie ustalono, że dzbanek ten został kupiony na dzień przed rozpoczęciem turnusu. Dzięki temu, udowodnienie zaniedbania z winy organizatorów, w wyniku którego doszło do tragicznego wypadku, stało się dużo łatwiejsze – wyjaśnia Tomasz Rosa, Dyrektor Grupy Doradczej Prawno-Medycznej z Gdańska, prowadzącej sprawę.

W toku procesu sądowego, który rozpoczął się przeciwko organizatorowi ferii, a także gminie, która finansowała obóz, biegli lekarze stwierdzili 116 % uszczerbku na zdrowiu poparzonej dziewczynki. Dodatkowo lekarze uznali, że bardzo trudno jest ocenić dalszy przebieg leczenia, ponieważ dziewczynkę czeka okres dojrzewania i szybkiego wzrostu, co może powodować dodatkowy ból związany z rozciąganiem się blizn. Wypadek miał również bardzo duży wpływ na psychikę dziewczynki. Wszystkie te okoliczności spowodowały zasądzenie odszkodowania przez Sąd Okręgowy w Słupsku 18 grudnia 2013 roku, a następnie potwierdzenie zasadności odszkodowania przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku 4 lipca 2014 roku. Wyrok jest prawomocny.

Sprawa pokazuję, jak istotną kwestią jest bezpieczeństwo dzieci oddanych pod opiekę podczas wakacji. Warto weryfikować wszelkie dane podawane przez organizatorów, przed wysłaniem na wypoczynek swojego dziecka, a także sprawdzać poziom opieki oraz zabezpieczenia ubezpieczeniowego swoich pociech (w opisanej sprawie nie zostało zawiadomione towarzystwo ubezpieczeniowe, ponieważ organizator takiego ubezpieczenia nie posiadał). Obecnie mamy początek okresu wakacyjnego, tysiące dzieci wyjechały już na upragnione wakacje, dlatego należy pamiętać i zwracać uwagę, żeby nikt podczas tego wypoczynku nie oszczędzał na bezpieczeństwie dzieci.

Grupa Doradcza Prawno-Medyczna

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *