„Policjant” wziął od babci na kaucję za wnuczka 70 tys. zł

SŁUPSK. W rozmowie telefonicznej, podając się za członka rodziny próbował wyłudzić od nich pieniądze. W Ustce oszust podając się za policjanta, wyłudził od 73-letniej kobiety 20 tys. zł. Sprawca w rozmowie oświadczył, iż zatrzymano jej wnuka i potrzebne są pieniądze na kaucję. Pokrzywdzona wypłaciła pieniądze i przekazała je nieznanemu mężczyźnie podającemu się za policjanta.

Z uwagi na szereg zgłoszeń tego typu, policjanci apelują o rozwagę i czujność w przypadku takich telefonów. Pamiętajmy o podstawowych zasad bezpieczeństwa: Po pierwsze: rozmowę z osobą, która podaje się wnuczka, policjanta czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć komunikatem typu: „Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny”.

Skorzystaj z pomocy bliskich

Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.

Koniecznie powiadom Policję! Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwrócić do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników. (KWP Gdańsk)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *