„Planeta Energii” – wiedzieć więcej. Nauka i zabawa w jednej parze

energa planeta_energii_w_czerwionce_leszczynach_3_

POMORZE.  – O prądzie, energii elektrycznej i odblaskach wiedzą bardzo dużo! Mobilne centrum nauki pełne energetycznych atrakcji odwiedzi 10 miast, w tym miasta z Pomorza: Chojnice, Elbląg i Kwidzyn. – Grupa Energa aktywnie wspiera społecznie obszary i wartości, takie jak m.in. bezpieczeństwo oraz przyszłość dzieci, edukacja czy ochrona środowiska – powiedział Jarosław Wittstock, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA.

Zajęcia przeprowadzone podczas siódmej edycji „Planety Energii” to świetny dowód na to, że nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. To naprawdę działa!

Niezwykłą kreatywnością wykazali się uczestnicy konkursu „Planeta Energii”. Uczniowie i nauczyciele, którzy zrealizowali najciekawsze lekcje o prądzie, dołączyli do grona laureatów programu organizowanego przez Grupę Energa od ponad 7 lat. W nagrodę 10 zwycięskich klas odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed nimi kolejne naukowe ciekawostki.

Wyprawy badawcze, kampanie informacyjne i happeningi, spektakularne makiety, projekty odblaskowej mody i znaczków dla pieszych oraz czworonożnych przyjaciół, baterie z ziemniaków czy elektroniczne puzzle – to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez najmłodszych podczas „Planety Energii”, konkursu propagującego wiedzę na temat energii elektrycznej.

W jego ramach dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczyły się m.in. skąd bierze się prąd i jak trafia do naszych domów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych. Nowością siódmej edycji programu były zagadnienia związane z optyką. Dzieci w ciekawy sposób uczyły się np. o świetle odbitym, gdzie wiedzę zdobywały na przykładzie ratujących życie odblasków.

Kreatywnie o energii

Konkursowym zadaniem dla nauczycieli było przeprowadzenie co najmniej trzech autorskich zajęć lekcyjnych na temat prądu, których efekty zostały zaprezentowane w sprawozdaniach. Do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji uczestnicy podeszli twórczo i nowocześnie. Wśród ponad 400 zgłoszeń pojawiło się mnóstwo pomysłów, które zaskoczyły jury pod przewodnictwem dr Tomasza Rożka – ambasadora „Planety Energii”, fizyka, popularyzatora nauki oraz gospodarza programu „Sonda 2” emitowanego w TVP 2.

– Temat energii elektrycznej jest dość trudny, zwłaszcza dla najmłodszych dzieci, które w szkole rzadko mają okazję przyjrzeć się mu bliżej. Zajęcia o prądzie, szczególnie w popularnonaukowej formie, są dla najmłodszych nie lada atrakcją. Dzieci zostały zaangażowane w ciekawe doświadczenia, które rozbudziły ich wyobraźnię, dzięki czemu zdobycie nowej wiedzy było o wiele łatwiejsze. Zajęcia przeprowadzone podczas siódmej edycji „Planety Energii” to świetny dowód na to, że nauka i dobra zabawa z powodzeniem mogą iść w parze. To naprawdę działa! – mówi dr Tomasz Rożek.

Do laureatów konkursu na dwa dni zawita mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Dodatkowo każda zwycięska klasa otrzyma laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym i zestaw klocków konstrukcyjnych.

Mobilne centrum nauki pełne energetycznych atrakcji odwiedzi 10 miast, w tym miasta z Pomorza:

  • Chojnice – dzięki klasie II i Pani Beacie Kurzyńskiej z Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Wałdowie;
  • Elbląg – dzięki klasie III B i Pani Jadwidze Jagiełło ze Szkoły Podstawowej nr 18;
  • Kwidzyn – dzięki klasie III A i Pani Zofii Cieślakowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. dra Władysława Gębika;

W konkursie przyznano 50 wyróżnień, w ramach których organizator zapewnia transport dzieci z wyróżnionej klasy do najbliższego miasta (do 120 km), w którym gościć będzie „Planeta Energii”. Uczniowie z wyróżnionych klas otrzymają także edukacyjne prezenty, a wszyscy najmłodsi uczestnicy konkursu dostaną pamiątkowe dyplomy. Każdemu z nauczycieli wręczony zostanie certyfikat poświadczający udział w programie.

Miasteczko pełne pozytywnej energii

Założenia projektu „Planeta Energii” uwzględniają istotną rolę zabawy w procesie rozwoju i edukacji najmłodszych dzieci. Ale program Grupy Energa to nie tylko radosna rozrywka, to przede wszystkim zdobywanie bezcennej wiedzy, wpisującej się w konfucjańskie motto „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Wittstock Jaroslaw

Jarosław Wittstock, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA.

Grupa Energa aktywnie wspiera istotne społecznie obszary i wartości, takie jak m.in. bezpieczeństwo oraz przyszłość dzieci, edukacja czy ochrona środowiska – powiedział Jarosław Wittstock, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa SA. – Przykładem tego jest cieszący się niesłabnącą popularnością program „Planeta Energii”, dzięki któremu  wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci, a mobilne centrum nauki przygotowane pod okiem dr Rożka odbyło 100 wizyt w całej Polsce. Jesteśmy dumni, że możemy mieć swój wkład w rozwój najmłodszych, budowanie ich świadomości i kształtowanie odpowiedzialnych postaw.

W miasteczku „Planeta Energii”, które odwiedzi zwycięzców, teoria łączy się z praktyką poprzez eksperymenty, doświadczenia, pokazy, interaktywne zabawy i quizy z nagrodami. Na dzieci czeka tam mnóstwo niecodziennych eksponatów, jak np. kołyska Newtona. Mobilne centrum nauki będą mogli odwiedzać nie tylko laureaci konkursu, ale wszyscy mieszkańcy danego miasta. Szczególnie gorąco Grupa Energa zaprasza dzieci, dla których przygotowała najwięcej atrakcji.

Szczegółowe informacje: PlanetaEnergii.pl

Planeta Energii to realizowany od 2010 r. program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt.

energa konkurs_planeta_energii_2_ energa konkurs_planeta_energii_6_

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *