Piwnica Romańska czeka na głosy

piwnica romanska gdansk

POMORZE. W plebiscycie na „Wydarzenie Historyczne Roku 2014” zarejestrowano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski. Piwnica Romańska – Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku –  jako jedyna instytucja z Pomorza dostała się do finalnego etapu. Teraz od głosów internautów zależeć będzie kto wygra. Głosujmy na Piwnicę Romańską!

Oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku – Piwnica Romańska – jako jedyna instytucja z Pomorza, znalazła się w drugim etapie plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2014”. Jest to ogólnopolski konkurs, realizowany od 2007 roku, którego celem jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach: wydarzenie, wystawa oraz edukacja i multimedia. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów.

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu na „Wydarzenie Historyczne Roku 2014”. Komisja konkursowa, w składzie: prof. Andrzej Chwalba, dr Magdalena Gawin, publicysta – Jan Wróbel, kierownik działu wystawienniczego Muzeum Historii Polski – Monika Matwiejczuk oraz redaktor portalu historia.org.pl – Wojciech Duch, zadecydowali, że do drugiego etapu zakwalifikowanych zostanie 15 wydarzeń.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zostało nominowane w kategorii „Wystawa” za Udostępnienie XIII-wiecznej „Piwnicy romańskiej” przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą.

– Teraz od głosów internautów zależeć będzie wygrana – głosować można do 20 maja 2015 r. – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy UMWP. – Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii (łącznie można wybrać trzy projekty). Kolejność wydarzeń na platformie do głosowania jest przypadkowa.

W tegorocznej edycji konkursu zarejestrowano blisko 200 zgłoszeń z całej Polski. Swoje wydarzenia nadesłały zarówno muzea o zasięgu ogólnopolskim jak i regionalnym, wydawnictwa, stowarzyszenia, fundacje, instytucje samorządu terytorialnego oraz instytuty polskie za granicą. Wśród zgłoszonych inicjatyw były m.in. akcje edukacyjne, wystawy, festiwale, rekonstrukcje historyczne, książki, targi, oraz filmy dokumentalne.

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie

Głosujmy na Piwnicę Romańską!

W kategoria WYSTAWA rywalizują:

  1. Wystawa „MADE IN POLAND” (organizator: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli),
  2. Wystawa „Skrzydła Wielkiej Wojny – Małopolska 1914-2014” (organizator: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie),
  3. Udostępnienie XIII-wiecznej „Piwnicy romańskiej” przy Placu Dominikańskim w Gdańsku, wraz z towarzyszącą wystawą stałą (organizator: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku),
  4. Wystawa „Krakowscy Wyklęci” (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),
  5. Wystawa „Mit Galicji” (organizator: Międzynarodowe Centrum Kultury we współpracy z Wien Museum).

„Wydarzenie Historyczne Roku” jest ogólnopolskim Plebiscytem realizowanym od 2007 r., którego inicjatorem był portal historia.org.pl. Celem konkursu jest wyróżnienie autorów najciekawszych inicjatyw historycznych w trzech kategoriach. Z roku na rok wzrasta liczba zgłaszanych projektów. W ubiegłym roku ponad 70 wydarzeń rywalizowało o miano najważniejszego, z czego 10 znalazło się w ścisłym finale. Tysiące głosujących za najważniejsze wydarzenie historyczne 2013 r. uznało projekt edukacyjny dla dzieci i dorosłych „Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. Poprzez kompleksowe działania edukacyjne (wykłady, warsztaty, gry edukacyjne, happeningi, karty edukacyjne) projekt przybliżył dzieje sztuki ogrodowej wraz z jej kontekstem kulturowym, filozoficznym i społecznym.

W poprzednich latach internauci wybrali m.in.: projekt edukacyjny towarzyszący musicalowi „Korczak”, którego organizatorem była Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki (2012 r.), organizację uroczystego pochówku dowódcy obrony odcinka Wizna kapitana Władysława Raginisa i porucznika Stanisława Brykalskiego (2011 r.) i otwarcie nowoczesnej ekspozycji „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa” w podziemiach Rynku Głównego w Krakowie (2010 r.).

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *