Pilnuj dziecka. Co robić, gdy pociecha zaginie?

plaza 3 jw

Plaża. Fot. Agencja CZAS

Tylko w ten weekend policjanci wspólnie z ratownikami WOPR szukali dwójki maluchów, które zagubiły się na plaży. Dlatego przypominamy rodzicom, aby zawsze pilnowali swoje dzieci. Przypominamy również o tym, że całkowita odpowiedzialność opieki nad dzieckiem spoczywa na jego opiekunie, a za jej niedopełnienie grozi kara grzywny lub nagany.

Jak co roku, kiedy zaczynają się wakacje policjanci otrzymują więcej zgłoszeń o zagubieniach dzieci. Do takich zdarzeń najczęściej dochodzi na plaży, zatoczonej w Sopocie ulicy Bohaterów Monte Cassino, nadmorskich ścieżkach. Policjanci tylko podczas minionego weekendu wspólnie z ratownikami WOPR szukali dwójki maluchów, trzyletniej dziewczynki i pięcioletniego chłopca. Dzieci się odnalazły, całe i zdrowe wróciły do rodziców.

Policja apeluje do rodziców i opiekunów dzieci, o to, aby nawet na chwilę nie spuszczali z oczu swojego dziecka. Przypominamy również o tym, że całkowita odpowiedzialność opieki nad dzieckiem spoczywa na jego opiekunie, a za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara grzywny lub nagany.

Kilka rad, jak postępować, by nie dopuścić do zagubienia dziecka

– Przede wszystkim pilnuj malucha, ułatwisz sobie zadanie, ubierając go w jaskrawą czapeczkę, koszulkę itd.

– Nie zostawiaj dziecka samego, ani w domu, ani na podwórku, ani przed sklepem, ani w samochodzie. Po prostu nigdzie!

– Od najmłodszych lat ucz dziecko, jak się nazywa i gdzie mieszka.

– Starszaka naucz na pamięć swojego numeru telefonu.

– Tłumacz, że nie wolno nigdzie iść bez zgody rodziców, ale nie licz na to, że kilkulatek zawsze będzie o tym pamiętać (na wszelki wypadek poćwiczcie taką sytuację).

– Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz, albo poprosić o pomoc osobę budzącą zaufanie: kobietę z dzieckiem, policjanta, ochroniarza w sklepie, ratownika na plaży.

– Kup prosty telefon, wybierz aparat prosty w obsłudze. Najlepiej taki, który ma przycisk SOS, dzięki któremu można jednym kliknięciem nawiązać kontakt z kimś bliskim.

– Zapisz dane na czas podróży (i nie tylko), przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z  małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce lub wodoodpornej opasce.<

Co robić, gdy dziecko zaginie?

– Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę.

– Zawiadom policję. Trzeba to zrobić natychmiast.

– Zaangażuj w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.

– Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezmyślnie, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc maluchowi.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *