Pięć minut przed ciszą wyborczą – sondaż i przewidywania ekspertów

MEDIA. W piątek w nocy kończy się kampania wyborcza i zaczyna się ustawowa cisza wyborcza. Jakie są przewidywania ekspertów i ostatnie sondaże?Wszyscy są zgodni co do wygranej kandydatów Prawa i Sprawiedliwości oraz drugiej (przegranej) pozycji PO. Z ostatnich sondaży wynika, że do Sejmu wejdą także kandydaci lewicy (ZL), KUKIZ’15, KORWiN oraz Nowoczesnej. Na granicy progu jest PSL. Jednakże eksperci nie są zgodni co do tego, czy Zjednoczona Lewica przekroczy wymagany dla koalicji próg 8 proc.

Jak podaje TVN 24, z ich najnowszego sondażu wykonanego przez Millward Brown SA wynika, że niedzielne wybory do parlamentu wygra Prawo i Sprawiedliwość. W ich sondażu PiS może liczyć na 32 proc. ankietowanych. Platforma Obywatelska słabnie w oczach i ma wynik zaledwie 20 proc. Na kandydatów Zjednoczonej Lewicy deklaruje oddanie głosów 9 proc. ankietowanych (a więc powyżej progu 8 proc. wymaganego dla koalicji wyborczej). Nowoczesna ma mieć poparcie 8 proc. a pospolite ruszenia  Kukiz ’15 i KORWiN mają poparcie wg tego sondażu na poziomie po 6 proc. Na granicy progu wyborczego jest PSL –  5 proc. Natomiast lewicowa Partia Razem (z programem socjalistycznym, feministycznym, antykościelnym – mino ogromnego szumu wokół jej lidera – nie ma aż takiego poparcia, aby przekroczyć próg wyborczy, ma poparcie niszowe – ok. 1 proc.

Oto prognozy ekspertów, politologów (zaprezentowane przez wp.pl)

Dr Piotr Borowiec (Uniwersytetu Jagielloński)

PiS, 40-43 proc., PO – 18-21 proc., Kukiz ’15 (12-15 proc.), Zjednoczona Lewica (6-7 proc., nie przekroczy progu 8 proc. i nie wejdzie do Sejmu), KORWiN i PSL – po 5 proc. Pod progiem: Nowoczesna – ok. 4 proc. oraz Partia Razem – ok. 3 proc.

Dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

PiS – 34-37 proc., PO – 17-21 proc., Kukiz ’15 – 10-14 proc., Nowoczesna – 7-10 proc. oraz KORWiN 5-7 proc.  Zjednoczona Lewica – 5-7 proc. (poniżej progu 8 proc dla koalicji), PSL oraz Partia Razem – po ok. 3-4 proc.

Dr Sergiusz Trzeciak (Collegium Civitas)

PiS – pierwsze, PO – druga, trzecie miejsce KUKIZ’15. Dalej Zjednoczona Lewica – lecz nie przekroczy ona 8 proc. progu wyborczego dla koalicji. PSL – ok. 6 proc., Nowoczesna – ok. 5 proc. Progu wyborczego nie przekroczą: KORWiN (ok. 4 proc.) oraz Razem (ok. 2 proc.)

Dr hab. Mikołaj Cześnik (Uniwersytet SWPS)

Nie chcę natomiast typować procentowych wyników. PiS – pierwsze, PO – na drugiej pozycji. Trzecia pozycja – Zjednoczona Lewica. Do Sejmu wejdą jeszcze w następujące kolejności: Kukiz ’15, PSL i Nowoczesna. Siódmą i ósmą pozycję zajmą KORWiN oraz Razem, lecz nie przekroczą progu wyborczego.

Po ogłoszeniu wyników wyborów będzie można stwierdzić kto miał rację pięć minut przed ciszą.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *