Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku

Fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. Pomnik Żołnierzy Wyklętych odsłonięto w sobotę (4 sierpnia) w Gdańsku. Postawiono go z inicjatywy społecznego komitetu na czele z Anną Kołakowską. Pamięci Żołnierzom Wyklętym – za to, że „zachowali się jak trzeba” i byli wierni Polsce „aż po ofiarę życia”.

Pomnik upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Gdańsku.

Po uroczystym odsłonięciu pomnika zebrani skandowali: „Cześć i chwała, Bohaterom!”.

FOTOREPORTAŻ: JANUSZ WIKOWSKI

W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięli m.in.  Jan Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, Anna Fotyga – eurodeputowana, senator Antoni Szymański, kombatanci. Modlitwę odmówił i pomnik poświęcił  abp. Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański. Obecni byli także: Kacper Płażyński – kandydat na Prezydenta Gdańska, przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”, na czele z Czesławem Nowakiem, wojska i policji, radni gdańscy (z Klubu PiS). Licznie zebrała się społeczność z organizacji i ugrupowań patriotyczno-narodowych (m.in. Ligi Obrony Suwerenności, Wolni i Solidarni z Mariuszem Wilczyńskim), chrześcijańskich i żołnierze podziemia niepodległościowego. W uroczystości nie wzięli udziału: Prezydent Gdańska, Marszałek Pomorski, parlamentarzyści opozycji (PO, Nowoczesna, PSL). Prezydent Paweł Adamowicz oświadczył, że nie był „zaproszony”…

Przewodnicząca Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Anna Kołakowska powiedziała:

  • Droga do budowy tego monumentu trwała kilkadziesiąt lat, a z całą pewnością ostatnie 30 lat, czyli po transformacji, po zmianie ustroju. Natomiast blisko 3 lata, to oczywiście myślę, że to kawał czasu, bo wszystkie decyzje urzędnicze mogły być podjęte szybciej i sprawniej, i wtedy pomnik stanąłby pewnie w ciągu roku
  • Pomnik stoi na takiej osi, pomiędzy pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego, więzieniem na Kurkowej, Cmentarzem Garnizonowym, na którym pochowani są Danuta Siedzikówna „Inka” i Feliks Selmanowicz „Zagończyk”, i te miejsca, drogi, prowadzą nas właśnie do Pomnika Żołnierzy Wyklętych.

Abp Sławoj Leszek Głódź powiedział:

  • Ziarno, wrzucone w ziemię, daje plon obfity. I dziś to ziarno wykiełkowało. Pragnę pogratulować organizatorom tej uroczystości, że ten pomnik powstał. Prosty, ale z tak dobrego granitu i wymowny.

Podczas uroczystości wręczono medale „Pro Patria”, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Medale otrzymali m.i. Anna i Andrzej Kołakowscy, Karol Nawrocki. Wręczono także odznaczenia Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pomnik stanowi potężny głaz (ok. 40 ton, przywieziony z okolic Stężycy), ma ok. 3 m wysokości i 3 m szerokości. Na głazie umieszczono płaskorzeźbę wizerunkiem żołnierza oraz inskrypcjami. Pierwowzorem postaci na pomniku jest zdjęcie Henryka Wieliczki „Lufy”, żołnierza AK, członka 5. Wileńskiej Brygady AK, podkomendnego mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Pomnik stoi w Gdańsku, na ul. 3 Maja, na przeciwko Cmentarza Garnizonowego, na którym pochowani są Żołnierze Wyklęci: Danuta Siedzikówna „Inka” i Feliks Selmanowicz „Zagończyk”. Na czarnym cokole pomnika umieszczono inskrypcję:

„Żołnierzom Wyklętym. Pamięci tych, którzy w latach 1944-1963 kontynuowali walkę o niepodległą Polską w formacjach podziemia antykomunistycznego. Za ich miłość do Ojczyzny i Boga. Za wytrwałość pomimo braku nadziei. Za wierność wartościom i umiłowanie wolności. Za męstwo i ofiarność. Za to, że „zachowali się jak trzeba” i byli wierni Polsce „aż po ofiarę życia”. Przyszłym pokoleniom, aby pamiętały, że „walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z ojca krwią spada dziedzictwem na syna”.

Pomnik powstał ze składek społecznych (ok. 80 tys. zł) dzięki inicjatywie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, na czele którego stanęła Anna Kołakowska (najmłodszy więzień polityczny w czasach PRL). W składzie Komitetu jest także Karol Nawrocki – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej oraz Krzysztof Drażba – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Pomnik zaprojektował prof. Maciej Świeszewski, płaskorzeźbę wykonał Stanisław Milewski. Natomiast kamień z okolic Stężycy został przygotowany przez kamieniarza Leona Czerwińskiego z Przodkowa.

(JD)

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *