Pamięci Adama Kinaszewskiego

Kinaszewski Fot Janusz Wikowski

Adam Kinaszewski. Moje ostatnie zdjęcie Adama w siedzibie „Solidarności” – fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. Adam Kinaszewski – zmarł 7 lat temu. Wspaniały Człowiek, profesjonalista, niezapomniany Kolega i Przyjaciel. 29 listopada, w niedzielę w kościele św. Jana w Gdańsku odbędzie się w Jego intencji msza święta.

3o listopada mija 7. rocznica śmierci ś.p. Adama Kinaszewskiego.

Był dziennikarzem, reżyserem filmów dokumentalnych, producentem filmowym, uczestnikiem strajków w Stoczni Gdańskiej w 1980 i 1988 roku, współautorem książek „Dziennik internowanego” i „Droga nadziei”, współtwórcą i redaktorem naczelnym „Gazety Gdańskiej”, dyrektorem Telewizji Gdańskiej, bliskim współpracownikiem Lecha Wałęsy i naszym Przyjacielem.

Msza św. w Jego intencji zostanie odprawiona

w niedzielę, 29 listopada o godz. 12 w kościele św. Jana w Gdańsku.

*  *  *

Koledzy i Przyjaciele

Życzliwym i Przyjaciołom przypominam,

30 listopada mija 7. rocznica śmierci

ś.p. Adama Kinaszewskiego.

Msza św. w Jego intencji zostanie odprawiona

w  niedzielę, 29 listopada o godz. 12 w kościele św. Jana w Gdańsku.

Żona

 

WSPOMNIJMY
GDAŃSK. Siedem lat temu tysiące przyjaciół pożegnała Adama Kinaszewskiego – postać niezwykłą, lubianą, zasłużoną dla Polski Niepodległej. Zmarł nagle, w sile wielu, w pół drogi twórczej. Zmarł w wieku 65 lat.

Adam Kinaszewski, dziennikarz, filmowiec. Ceniony w środowisku twórców, dziennikarzy. Był dobrym człowiekiem, miał wielu przyjaciół w opozycji solidarnościowej.
Msza św. w intencji Zmarłego odbyła się 8 grudnia, 2008 r. o godz. 12.00 w kościele pw. św. Jana w Gdańsku. Celebrował abp. Tadeusz Gocłowski w asyście m.in. ks. K. Niedałtowskiego (duszpasterze środowisk twórczych). Przybyło liczne grono przyjaciół, m.in. Lech Wałęsa, marszałek Senatu B. Borusewicz, prezydent Gdańska P. Adamowicz.
W przejmującej homilii ks. K. Niedałtowski przypomniał niezwykłą postać Adama Kinaszewskiego.
Lech Wałęsa na koniec mszy w krótkim spontanicznym wystąpieniu podziękował śp. Adamowi za współpracę w okresie działalności w Solidarności.

Pogrzeb odbył się na cmentarzu katolickim w Sopocie. Natomiast w sopockim kinie „Polonia” (ul. Bohaterów Monte Cassino) o godz. 17.00 wyświetlono film z ostatnim wywiadem, jaki Adam Kinaszewski udzielił Europejskiemu Centrum Solidarności oraz film „Sopockie Haiku”.
Adam Kinaszewski zmarł nagle, rankiem w niedzielę 30 listopada br. W swojej pracowni zasłabł, został natychmiast odwieziony do szpitala, lecz nie udało się go utrzymać przy życiu.

Adam Kinaszewski był absolwentem wydziału prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i łódzkiej filmówki – ukończył tam wydział realizacji filmowej i uzyskał dyplom reżysera. Przez większość dorosłego życia związany był z Gdańskiem.
Od sierpnia 1980 r. był przyjacielem NSZZ „Solidarność”, jej kronikarzem i rzecznikiem w stanie wojennym.
W 1980 r. rozpoczął pracę w gdańskim ośrodku TVP. Po wprowadzeniu stanu wojennego Kinaszewski został internowany do ośrodka w Strzebielinku. Wkrótce po wyjściu na wolność – w listopadzie 1982 – został rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność” i był nim przez kolejne sześć lat.
Wkrótce po wyjściu na wolność – w listopadzie 1982 – został rzecznikiem prasowym NSZZ „Solidarność” i był nim przez kolejne sześć lat.

Ze związku trafił do „Gazety Gdańskiej” (był redaktorem naczelnym), a w czasach prezydentury Wałęsy kierował gdańskim ośrodkiem TVP.
Od kilku lat prowadził w Gdańsku własną firmę producencką. Realizował filmy dokumentalne, m.in. „Góral w sutannie”, poświęcony ks. prof. Józefowi Tischnerowi.  Jest twórcą wielu filmów dokumentalnych, m.in. poświęconych Solidarności i Lechowi Wałęsie (z którym przez wiele lat blisko współpracował) –  „Lech Wałęsa – bilans dwu dekad”.
Pisał również książki, premiera najnowszej – „Gdańsk według Lecha Wałęsy” – odbyła się 6 grudnia 2008 r.
Cześć Jego pamięci.
(JW)

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *