Biała Wstążka – przeciw przemocy stosowanej wobec kobiet

pol biala wstazka

POMORZE. „Mamo, tato patrzę na to”. 25 listopada rusza kampania społeczna „Biała Wstążka”, która potrwa do 10 grudnia. To największa na świecie akcja, będąca symbolem sprzeciwu dotyczącego przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet. Policjanci z Gdyni aktywnie włączają się do społecznej akcji, która ma na celu przeciwdziałanie przemocy i uświadamianie o negatywnych skutkach agresywnych zachowań. Niezwykle istotne jest też wskazywanie możliwości poszukiwania pomocy i rozwiązywania osobistych problemów zarówno przez osoby doświadczające przemocy jak też przez osoby ją stosujące.

Policjanci pomorskich komend (m.in. z gdyńskiej) już po raz siódmy włączają się aktywnie w realizację kampanii społecznej „Biała wstążka”. Działania mundurowych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie polegają na codziennej pracy w ramach procedur „Niebieska Karta”, organizowaniu dyżurów „Niebieskiego Patrolu”, którego zadaniem jest podejmowanie interwencji związanych z przemocą w rodzinie, prowadzeniu postępowań przygotowawczych w przypadku znęcania i zatrzymywania osób stosujących przemoc w stosunku do swoich najbliższych.

Równie ważne są działania profilaktyczne. Jednym z elementów zwiększania świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z przemocą w rodzinie jest udział gdyńskich policjantów w ogólnoświatowej kampanii „Biała Wstążka”. Od 25 listopada do 10 grudnia w Gdyni, pod patronatem Prezydenta Miasta, odbędzie się szereg wydarzeń, które mają na celu wskazanie negatywnych skutków zjawiska przemocy w rodzinie, osobom uwikłanym w przemoc mają podpowiedzieć jak i gdzie można szukać pomocy. Jedną z instytucji powołanych do działania w tym zakresie jest Policja.

Koordynatorem kampanii „Biała Wstążka” w Gdyni jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2. Finałem akcji będzie miejska konferencja pt. „Mamo, tato patrzę na to”, która odbędzie się 10 grudnia, w sali widowiskowej Klubu 3. Flotylli Okrętów, podsumowująca również roczną pracę gdyńskiego Zespołu Interdyscyplinarnego, w którego skład wchodzi kilkudziesięciu gdyńskich funkcjonariuszy.

Czym jest kampania „Biała Wstążka”? Kampania „Biała Wstążka” to największa na świecie społeczna akcja mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Jest ona prowadzona w ponad 55 krajach. Kampania została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Ma na celu rozpoczęcie dyskusji na temat przemocy wobec kobiet oraz wspieranie działań na rzecz jej przeciwdziałania.

Jak to się zaczęło? Akcja jest wynikiem wydarzenia z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu mężczyzna zamordował na politechnice 14 kobiet a 13 ranił, twierdząc, że sam nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 roku, kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, mówiący o tym, że „my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 000 mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Po co nosić białą wstążkę? Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *