Odszedł archiwista „Solidarności”

flis solidarnosc zmarl

Stanisław Flis. Fot. Arch. Solidarności

GDAŃSK. W ostatnim czasie był zaangażowany w projekt „Rozproszone Archiwa NSZZ Solidarność”. Nagle zmarł Stanisław Flis, pracownik Archiwum Komisji Krajowej „Solidarności”.

Stanisław Flis był w latach 1989-2008 archiwistą Archiwum Państwowego w Gdańsku, w 2008-2012 pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku, a od 2012 pracował w Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Od 5 kwietnia 2004 do 26 czerwca 2012 pełnił funkcję prezesa Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Od 2012 r. był członkiem zarządu Głównego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich i członkiem Rady „Archiwisty Polskiego”.

Flis był organizatorem wielu wystaw, konferencji i autorem licznych publikacji, w tym m.in. „Antoni Browarczyk – pierwsza śmiertelna ofiara stanu wojennego w Gdańsku”, „Wojna o akta” i  koordynatorem m.in. europejskiego projektu e-Rmione.
W ostatnim czasie był zaangażowany w projekt „Rozproszone Archiwa NSZZ Solidarność”, który ma na celu stworzyć system informacji o miejscach gdzie są przechowywane akta NSZZ „Solidarność”, aby badacze Związku na bazie tych dokumentów mogli pisać historię Związku.
– Doskonały kolega, nauczyciel i przewodnik – wspomina Łukasz Grochowski, współpracownik z Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność. (ml/solidarnosc.org)
Rodzinie i bliskim – szczere wyrazy współczucia.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *