Odpowiedni strój do biegania – jak go skompletować?

bieganie

Popularność biegania rośnie z każdym kolejny dniem. Można to porównać do bumu na jazdę rowerem, który zaczął się ładnych kilka lat temu. Zarówno jedna, jak i druga aktywność, umiejętnie dawkowana, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie – wzmacnia serce i płuca, daje wiele radości oraz rozwija mięśnie i kondycję.

Im regularniej się biega, tym w lepszym humorze zaczynamy lub kończymy każdy dzień. To co jednak odróżnia jazdę rowerem od biegania to strój – do jazy nie koniecznie trzeba inwestować w nową garderobę, ale podczas biegania jest to kwestia kluczowa. Czym się kierować podczas zakupów? Jakie pułapki czekają na nieświadomego klienta? O tym poniżej.

Czego potrzebujesz do biegania?

Bieganie to jeden z tych sportów, które nie potrzebują zbyt wiele sprzętu, by można było efektywnie je uprawiać. Żadnych specjalistycznych urządzeń, a jeśli dobrze poszukamy to przygotowania nie uszczuplą naszego konta bankowego o zbyt poważną kwotę. Najważniejsze w tym wypadku byś zaopatrzył/a się w:

  • – odpowiednie obuwie (amortyzujące i dostosowane do nawierzchni, po której zamierzasz biegać),
  • – wygodne spodnie, które zapewnia ci całkowita swobodę ruchów,
  • – bluza lub koszulka z oddychającego materiału (jest to kwestia istotna zwłaszcza w zimniejsze dni).

Opcjonalnie możemy kupić sobie także zegarek do biegania, jednak w dobie smartfonów nie wydaje się to konieczne – twój telefon nie tylko może prześledzić cały twój trening, ale i stać się odtwarzaczem muzyki, która da ci dodatkowy zastrzyk energii podczas biegu.

Swoboda przede wszystkim!

Zasada podczas biegania jest bardzo prosta – jeśli coś krępuje twoje ruchy to musisz liczyć się z tym, że efektywność treningu oraz szybkość rozwoju mięśni będą tutaj o wiele mniejsze. Ponadto niewygodny strój prowadzi do zmiany naturalnego ruchu i może skończyć się nawet kontuzją (dotyczy to przede wszystkim butów). Bieganie nie uznaje elegancji, więc stare jeansy zachowaj na remont mieszkania, a na czas ćwiczeń załóż dresy. Nie muszą być obcisłe, gdyż o wiele ważniejsze jest by było ci w nich po prostu wygodnie. Właściwie to najwięcej wymagań powinniśmy stawiać butom, gdyż jest to element, który przede wszystkim chroni nas przed poważną kontuzją.

Zwróć uwagę na materiał

Nie czarujmy się, bieganie, nawet w tempie konwersacyjnym, nie tylko męczy, ale i sprawia, że człowiek intensywnie się poci. Należy więc tak dobierać ubrania, by bez problemy odprowadzały nadmiar wody i pozwalały skórze swobodnie oddychać. W przeciwnym wypadku w chłodniejsze dni po skończonym treningu szybko odczujesz wyziębniętą koszulkę lub bluzę i niemal na pewno skończy się to dla ciebie chorobą. Nie należy także przesadzać w druga stronę, gdyż bieganie w zbyt ciepłym ubraniu może spowodować przegrzanie organizmu i zaburzyć efektywność treningu. Nadmierna wilgoć wpływa także na rozwój pleśni, a więc i niezwykle przykrego zapachu, którego każdy z nas chciałby przecież uniknąć. Z kolei sztuczne tkaniny mogą okazać się na dłuższą metę bardzo nieekonomiczną inwestycją. Choć ubrania z nich wykonane są na ogół tańsze, to ich długotrwały kontakt ze skórą może prowadzić do bolesnych otarć. Podstawową zasadą, którą zna dziś każdy biegacz jest to, że ubieramy się tu zawsze w taki sposób, jakby na dworze było o 10 stopni Celsjusza więcej. Jeśli zaś nie mamy pewności co do obuwia, warto skorzystać z wiedzy obsługi sklepu – tutaj wydatek rzędu 100 zł i więcej to całkiem normalna praktyka (tak na dobry początek, by nie zrazić się do tego typu aktywności fizycznej).

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja ZdrowoBiegać.pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *