Kamica żółciowa – choroba XXI wieku

zdrowie kamica

Kamica żółciowa to choroba, na którą zapada coraz więcej osób. Choć przyczyny powstawania schorzenia nie są do końca jasne, warto wiedzieć, w jaki sposób można zminimalizować ryzyko powstawania kamieni i co robić, gdy lekarz zdiagnozuje u nas kamicę żółciową.

Kamica żółciowa – czyli co?

Choroba polega na powstawaniu tak zwanych kamieni żółciowych w obrębie pęcherzyka żółciowego lub przewodów żółciowych. Kamienie to nic innego, jak złogi, powstałe z substancji chemicznych, wytrącających się z żółci. Do powstania kamieni dochodzi w sytuacji, kiedy żółć wykazuje zbyt duże zagęszczenie. Wśród składników, znajdujących się w żółci, wymienić należy barwniki żółciowe oraz cholesterol – to właśnie z tych dwóch substancji najczęściej zbudowane są powstałe kamienie. Znane są czynniki, zwiększające ryzyko powstawania złogów, ale przyczyny kamicy żółciowej nie zostały jak dotąd jasno sprecyzowane.

Na schorzenie z pewnością bardziej narażone są kobiety, zwłaszcza po 40 roku życia i mające nadwagę. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się także osoby, które w przeszłości przeszły operację resekcji żołądka lub zespołu krótkiego jelita, osoby chorujące na cukrzycę, pacjenci chorzy na mukowiscydozę oraz osoby, które w krótkim czasie szybko schudły. Jeśli w rodzinie występowały już przypadki zachorowania na kamicę żółciową, istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadamy predyspozycje genetyczne do powstawania złogów w obrębie układu żółciowego.

Jak zmniejszyć ryzyko powstawania złogów?

W codziennym życiu można postarać się wyeliminować czynniki, które mają duży wpływ na rozwój choroby. Najważniejszym sposobem na walkę z powstawaniem kamieni żółciowych, jest przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania się. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, tłustych, zastępując je lekkimi, zdrowszymi produktami. Warto również pamiętać o tym, by nie doprowadzać do przejadania się, lepiej jest jeść mniejsze porcje, a częściej. Menu powinno być bogate w produkty niskotłuszczowe i wysokowęglowodanowe. Dobrze jest spożywać duże ilości kasz i makaronów, pszennego pieczywa, duszonych i gotowanych mięs, warzyw i owoców po obróbce termicznej. Należy unikać spożywania ostrych przypraw, smażonych mięs i tłustych ryb.

Objawy, świadczące o obecności kamieni żółciowych

Kamica żółciowa przez wiele lat może być chorobą bezobjawową, jeśli już objawy wystąpią, to mogą one przybrać postać typową lub zupełnie nietypową, jednak jest jeden objaw, który prędzej czy później występuje aż u 75-80% pacjentów z kamicą żółciową: kolka żółciowa. Tym mianem określa się nagły, silny ból, odczuwany w nadbrzuszu oraz w okolicach żeber z prawej strony. Zwykle ból promieniuje do barku, czasem nawet do okolic łopatek. Można go określić jako ból paraliżujący, wyłączający człowieka z normalnego funkcjonowania na kilkanaście minut lub kilka godzin. Jeśli kolce żółciowej towarzyszą dreszcze, wysoka gorączka i wymioty, może to oznaczać, że doszło do ostrego zapalenia lub powikłań – w takiej sytuacji należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Przyczyną wystąpienia kolki żółciowej jest zatkanie przewodu żółciowego przez kamień żółciowy. Objawy ustępują, gdy kamień przesunie się, ponownie odsłaniając przepływ w przewodzie.

Diagnozowanie kamicy żółciowej

W związku z tym, że objawy kamicy żółciowej mogą być bardzo zróżnicowane, albo nawet może ich nie być wcale, dla potwierdzenia wystąpienia schorzenia należy wykonać usg jamy brzusznej. Badanie ultrasonograficzne jest wystarczające do wykrycia obecności kamieni żółciowych, pozwala także na precyzyjne określenie ich liczby, rozmiarów oraz lokalizacji. Dodatkowe badania, które warto wykonać, to badanie laboratoryjne krwi, określające liczbę białych krwinek oraz badania, które pozwalają na określenie jakości funkcjonowania komórki wątrobowej. Jeszcze przed zdiagnozowaniem choroby można zauważyć niektóre objawy, charakterystyczne dla kamicy żółciowej. Poprośmy lekarza o skierowanie na usg jamy brzusznej, jeśli zauważymy, że nasz organizm nagle zaczął gorzej tolerować mleko, jajka, czekoladę oraz gdy widzimy, że nasze samopoczucie ulega pogorszeniu po zjedzeniu tłustego, ciężkostrawnego posiłku.

Leczenie kamicy żółciowej

Kamica żółciowa może być leczona zachowawczo lub chirurgicznie, jednak należy mieć świadomość, że tylko operacyjne leczenie kamicy żółciowej gwarantuje całkowite wyleczenie i hamuje nawrót dolegliwości. Leczenie operacyjne polega na wycięciu pęcherzyka żółciowego. Zabieg może być przeprowadzony metodą tradycyjną, poprzez rozcięcie powłok brzusznych, lub za pomocą laparoskopii – druga z metod przyspiesza rekonwalescencję po operacji. Po zabiegu niezbędne jest przestrzeganie zaleconej diety. Jeśli usunięcie pęcherzyka żółciowego jest niemożliwe, np. ze względu na ogólny zły stan zdrowia pacjenta, stosuje się leczenie kwasem ursodeoksucholowym, jednak po odstawieniu leku u ponad połowy pacjentów objawy kamicy wracają w niedługim czasie. W przypadku wystąpienia kolki żółciowej stosuje się leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe, a z domowych sposobów walki z bólem sprawdzają się ciepłe okłady.

Powikłania kamicy pęcherzyka żółciowego

Jeśli przewód pęcherzykowy zostaje zatkany kamieniem przez dłuższy czas, może dojść do powikłań. Pęcherzyk żółciowy może przemienić się w tzw. wodniak, czyli wypełnić się śluzem, powodującym znaczne rozdęcie pęcherzyka, lub może wystąpić stan zapalny, podczas którego w pęcherzyku pojawia się ropa. Zarówno pojawienie się wodniaka, jak i wystąpienie ropniaka jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ prowadzić może do perforacji (rozerwania) pęcherzyka, co z kolei skutkować może zapaleniem otrzewnej. Inne powikłania przy kamicy żółciowej to wystąpienie – w wyniku zatkania przewodów żółciowych – żółtaczki mechanicznej lub ostrego zapalenia trzustki, jeśli zatkany zostanie przewód trzustkowy.

Kamica żółciowa może być chorobą groźną i uciążliwą, jeśli jednak przestrzegamy zasad zdrowego żywienia oraz regularnie kontrolujemy stan zdrowia, zmniejszamy ryzyko zachorowania oraz wystąpienia komplikacji.

Artykuł napisane we współpracy z portalem Gastryczne.pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *