Obraz, wobec którego poczujemy współczucie

Rozwazania OPrzemocy_Gdynia B1_smal kadrl

GDYNIA. Premiera filmu „Rozważania o przemocy” – obraz o niewolnictwie, kolonizacji i przemocy w Afryce. To jest akt oskarżenia wypowiedziany przez ofiary kolonizacji w kierunku dzisiejszej Europy.

Kwartalnik Artystyczny Bliza zaprasza na premierową odsłonę PLANETE+ DOC FF. To nie będzie kolejny film o niewolnictwie, kolonizacji i przemocy w Afryce, obraz, wobec którego poczujemy współczucie, a potem bezpiecznie opuścimy kino. To będzie akt oskarżenia wypowiedziany przez ofiary kolonizacji w kierunku dzisiejszej Europy. Na ekranie usłyszycie i zobaczycie słowa legendarnego Frantza Fanona, żarliwie wydeklamowane przez samą Lauryn Hill. Również premierowo krótki metraż „85625”, który opowiada o wojennych losach Zbigniewa Kołakowskiego. Naszym gościem będzie doktor Nauk Politycznych UW Margot Stańczyk-Minkiewicz, która zajmuje się m.in. zagadnieniami dotyczącymi łamania praw człowieka i międzynarodowego terroryzmu.

data: 30 stycznia 2015 (piątek)

godzina: 20:15

miejsce: Klub Filmowy w Gdyni, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Al. Zwycięstwa 96/98

wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza (jeden z dwu – od wyboru – najnowszych numerów) do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł, w tym najnowszy 21. Numer „Wojna!!!”

„Rozważania o przemocy” jest filmowym aktem oskarżenia wypowiedzianym przez ofiary kolonizacji w kierunku dzisiejszej Europy, dzieci i wnuków kolonizatorów, ciebie i mnie, wciąż czerpiących materialne korzyści z „zamierzchłych” lat kolonialnej dominacji. Słowa Frantza Fanona, wnuka czarnego niewolnika i lekarza psychiatry, kultowej postaci antykolonialnego ruchu wyzwoleńczego, zapisane w książce „Wyklęty lud ziemi”, wybrzmiewają teraz z ogromną siłą. Z niemal kliniczną obiektywnością opisuje on system kolonialny, wpływ na tubylców – dynamikę osobowości, która prędzej czy później w obronie własnej niezależności odpłaci przemocą, a także pokazuje długofalowe skutki nadużyć. Teksty Fanona zostają dodatkowo wzmocnione przez żarliwą deklamację Lauryn Hill, jak również wielkie wytłuszczone białe napisy, zajmujące znaczną część ekranu. Historia pisze się tu na nowo. Biali Europejczycy siedzą niemi w kinie, a z ekranu sączą się obrazy – wizualne dowody ich niedawnej przemocy. Jedyny głos, który ma prawo komentarza, mają dzieci zdekolonizowanej Afryki.

Concerning Violence; reż. Göran Hugo Olsson, Szwecja/Dania/Finlandia, 2014, 85 min.

Film „85625” opowiada o wojennych losach Zbigniewa Kołakowskiego. Urodzony 13 kwietnia 1925 roku w Bydgoszczy, większość wojny przeżył w okupowanej Warszawie. W 1944 roku został aresztowany przez Niemców i wywieziony na teren III Rzeszy, gdzie trafił między innymi do dwóch obozów koncentracyjnych. Film jest kilkunastominutową próbą syntezy przeżyć z ostatniego roku wojny, kiedy bohater doświadczył bestialstwa i wielokrotnie cudem unikał śmierci. Twórca filmu zdecydował się na dość oryginalną formę: głównym założeniem jest próba zobrazowania opowieści Zbigniewa Kołakowskiego przez obrazy i muzykę reżysera Macieja Jarczyńskiego. Maciej Jarczyński jest absolwentem dwóch gdańskich uczelni artystycznych: Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej.

Kwartalnik Artystyczny Bliza, Gdyńska Szkoła Filmowa we współpracy z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, Centrum Nauki EXPERYMENT kontynuują wspólny projekt spotkań z filmami PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL. W cyklu zobaczymy unikatowe filmy dokumentalne, nagrodzone nie tylko na PLANETE+ DOC, ale również na wielu innych festiwalach w Europie i na całym świecie. Po każdym pokazie zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *