Obajtek rezygnuje z Energi, idzie za Jasińskiego do Orlenu

Daniel Obajtek i minister Tchórzewski

POMORZE. Nagła zmiana w Grupie Energa. Po roku piastowania funkcji prezesa Energa SA i dowodzenia grupą kapitałową Daniel Obajtek złożył rezygnację z dniem 5 lutego. Od 6 lutego obejmuje bowiem nowe stanowisko – prezesa PKN Orlen. Prezes Orlenu Jasiński wraz z Zarządem zostali  przez Radę Nadzorczą w trybie natychmiastowym odwołani. 

Z Grupy Energa do Orlenu przechodzi także Józef Węgrecki, wiceprezes Zarządu Energa Wytwarzanie (od kilku dni dokooptowany do Rady Nadzorczej Orlenu).

Nie wiadomo, kto obejmie stanowisko prezesa Zarządu Energa SA. Obecnie Zarząd składa się z 3 wiceprezesów: Jacka Kościelniaka, Alicji Klimiuk i Grzegorza Ksepko. Od pewnego czasu w mediach spekulowano, że po zmianie rządu, nastąpią także korekty we władzach spółek energetycznych. Energa ma duży rozmach – w zakresie restrukturyzacji oraz inwestycji. Na ostateczną decyzję czeka bowiem planowana inwestycja budowy nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce oraz dalsze zaangażowanie Energi w budowę elektrowni wodnej na II stopniu wodnym na Wiśle w Siarzewie. Ostatnio, ukazały się ostre wypowiedzi prof. Wojciecha Myśleckiego (doradcy premiera M. Morawieckiego), kwestionujące opłacalność budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce o mocy 1ooo MWe. Stwierdził, że trzeba wrócić do koncepcji reorganizacji grup elektroenergetycznych oraz, że problemy polskiej energetyki zaczynają się, a nie kończą się na węglu. Ostrzegł, że bez rozwiązania tego problemu nie rozwiążemy innych.

Być może ten kierunek, wskazany przez doradcę premiera będzie realizowany pod nowym kierownictwem Grupy Energa?

Mówi się, że nominacja Daniela Obajtka na szefa Orlenu oznacza wzmocnienie pozycji ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Ta zmiana ma przyspieszyć planów zaangażowania Orlenu w budowę elektrowni jądrowej.

Jak informuje rzecznik prasowy Grupy Energa, Adam Kasprzyk, w związku z powołaniem od dnia 6 lutego 2018 r. Daniela Obajtka na stanowisko Prezesa Zarządu PKN Orlen SA,  złożył on rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu Energa SA w dniu 5 lutego 2018 r.

Daniel Obajtek (ur. 2 stycznia 1976 w Myślenicach) był prezesem Energi rok. W lutym 2017 roku przeszedł z funkcji prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kierował spółką energetyczną, był odpowiedzialny w zarządzie za finanse, zarządzanie ładem korporacyjnym, audyt i kontrolę, zarządzanie ryzykiem, bezpieczeństwo, politykę personalną, prawną, wizerunkową i dialog społeczny.

Jak czytamy w komunikacie rzecznika Energi, rok 2017, pod kierownictwem Daniela Obajtka, spółka giełdowa zakończyła z kapitalizacją na poziomie 5,3 mld zł, notując najwyższy wśród krajowych spółek energetycznych – sięgający 38 procent – wzrost kursu akcji notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Na wzrost zaufania inwestorów złożył się szereg czynników, do których należą działania inwestycyjne, stabilizujące i restrukturyzacyjne. W 2017 roku Grupa Energa zanotowała wzrost wolumenu produkcji energii elektrycznej o 9 procent, wzrost dystrybucji energii elektrycznej o 2 procent, wzrost sprzedaży detalicznej o 5 procent. Szacunkowa EBITDA Grupy wynosi 2 168 mln zł, co stanowi wzrost o 7% w stosunku do roku ubiegłego.

Działalność Grupy charakteryzuje dziś również przewidywalność wyniku, która wpływa na poczucie stabilizacji w gronie inwestorów oraz wśród przeszło 3 milionów klientów indywidualnych.

Wśród sukcesów Daniela Obajtka podkreślić należy podjęcie wyzwania w zakresie rozwiązania istotnego dla całego polskiego  sektora energetycznego  problemu tzw. umów długoterminowych w zakresie zielonych certyfikatów. Problem ten liczony w miliardach złotych ma istotne znaczenie dla całego sektora. Energa SA, pod kierownictwem Daniela Obajtka, położyła znaczny nacisk na realizację zadań wpisujących się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Rada Nadzorcza PKN Orlen na posiedzeniu w dniu 5 lutego 2018 roku odwołała ze składu zarządu spółki prezesa Wojciecha Jasińskiego, wiceprezesa Mirosława Kochalskiego oraz członka zarządu ds. inwestycji i zakupów Marię Sosnowską. Rada nadzorcza, na podstawie wniosku ministra energii, powołała z dniem 6 lutego 2018 roku na prezesa zarządu PKN Orlen Daniela Obajtka, dotychczasowego prezesa zarządu Energi. Oddelegowano z Rady Nadzorczej do Zarządu Orlenu Józefa Węgreckiego (wiceprezesa Zarządu Energa Wytwarzanie) – na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

PKN Orlen przedstawiając sylwetkę nowego prezesa podkreślił, że 42-letni Daniel Obajtek „to ceniony menadżer, przedsiębiorca oraz doświadczony działacz samorządowy”.
– Wśród sukcesów Daniela Obajtka podkreślić należy podjęcie wyzwania w zakresie rozwiązania istotnego dla całego polskiego sektora energetycznego problemu tzw. umów długoterminowych w zakresie zielonych certyfikatów – czytamy w komunikacie Orlenu. – Problem ten liczony w miliardach złotych ma istotne znaczenie dla całego sektora. Energa, pod kierownictwem Daniela Obajtka, położyła znaczny nacisk na realizację zadań wpisujących się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *