Nowy Pomnik Historii w Gdańsku

Twierdza Wisłoujście. Fot. Mat. Muzeum Gdańska

GDAŃSK. 20 kwietnia 2018 r. Prezydent Andrzej Duda uroczyście ustanowi Twierdzę Wisłoujście Pomnikiem Historii.

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 r. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Rangę Pomnika Historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czwarty gdański Pomnik Historii

20 kwietnia 2018 r. o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Twierdza Wisłoujście, unikatowy europejski zabytek nowożytnej architektury militarnej i morska brama Rzeczpospolitej, zostanie czwartym Pomnikiem Historii położonym w Gdańsku. Wcześniej taki status, w obrębie gdańskich granic administracyjnych uzyskały: miasto w zasięgu obwarowań z XVII w. (1994 r.), Pole Bitwy na Westerplatte (2003 r.) oraz zespół pocystersko-katedralny w Oliwie (2017 r.).

– Starania o wpisanie Twierdzy Wisłoujście, miejsca ważnego dla Gdańska i Polski, na listę Pomników Historii trwały dwa lata. Cieszy nas to, że doceniono walory i dziedzictwo zabytkowej fortyfikacji. Dzięki temu rozporządzeniu Muzeum Gdańska będzie mogło skuteczniej ubiegać się o dodatkowe dofinasowanie w programach krajowych i unijnych – mówi Waldemar Ossowski, Dyrektor Muzeum Gdańska.

Gdańsk i Muzeum Gdańska dbają o zabytkową fortyfikację

Muzeum Gdańska złożyło pod koniec 2017 r. wart 2,1 mln EUR projekt do programu INTERREG Południowy Bałtyk 2014-2020, który zakłada m.in. remont budynku na obszarze Szańca Wschodniego oraz działania propagujące rozwój Archeoturystyki w Polsce, Danii oraz Szwecji. Rozstrzygnięcie naboru ma nastąpić na przełomie kwietnia/maja 2018 r. Konkretne działania sfinansowane zostaną z pieniędzy samorządu terytorialnego.

– W bieżącym roku planowany jest remont Bastionu Artyleryjskiego polegający na wykonaniu zabezpieczenia przeciwwodnego murów i sklepień przed wodą opadową przesiąkającą przez nasyp ziemny. Prace mają rozpocząć się na przełomie maja/czerwca, a zakończyć we wrześniu 2018 r. Szacowana wartość działań przy Bastionie Artyleryjskim, sfinansowanych ze środków Gminy Miasta Gdańska, ma wynieść ok. 1,2 mln zł brutto – dodaje Waldemar Ossowski.

Dzięki nominacji Muzeum Gdańska będzie mogło pozyskiwać dodatkowe środki na prace remontowe.

dr Andrzej Gierszewski

Rzecznik prasowy Muzeum Gdańska

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *