Niezwykły Koncert na polu bitwy Westerplatte

westreplatte -tablica1

GDAŃSK. 1 września 2016 r. w Gdańsku, w 77. rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. „Westerplatte”. Wydarzenie zrealizowane zostanie w miejscu niezwykłym, tj. na polu bitwy na Westerplatte, obok reliktów Placówki „Wał”. Jest to teren gdzie padły pierwsze polskie strzały w obronie polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Niezwykły Koncert na polu bitwy Westerplatte. Edycja specjalna Koncertu Niepodległości

Będzie to kolejna edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja. W sezonie 2016 odbędą się jeszcze 3 różniące się scenariuszem i repertuarem premiery tj.:
:: Koncert Niepodległości „Westerplatte”, Westerplatte, Gdańsk, 1.09.2016 godz. 19.00
:: Koncert Niepodległości „Poland”, Brampton (Greater Toronto Area, Kanada) 16.09.2016 godz. 8:00 AM
:: VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”, Warszawa, Muzeum Powstania Warszawskiego, 10-11.11.2016, godz. 20:00

Westerplatte-baner-FB-S-H-v2

Na 10 września planowana jest też premiera płyty „Koncert Niepodległości”.
Inspiracją Koncertu są pierwsze epizody Wojny Obronnej 1939 roku, w tym m.in. obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, naloty niemieckich bombowców na miasteczka Wieluń i Tczew czy atak na Chojnice. W doborze repertuaru i narracji skupimy się na utworach popularnych wśród polskich żołnierzy w latach 1939-1945.

Usłyszymy je w barwnych aranżacjach tworzonych w nurcie muzyki hybrydowej – stylu wypracowanym przez twórców Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy m.in. muzyki klasycznej i elektronicznej, rocka, jazzu, poezji śpiewanej aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Zwieńczeniem Koncertu Niepodległości będzie przepiękna alegoria patriotyzmu, jaką jest utwór „Źródło” Jacka Kaczmarskiego, a jego instrumentalnym dopełnieniem współczesne kompozycje dedykowane wydarzeniu. Twórcą i  wykonawcą Koncertu Niepodległości jest polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz, której na scenie towarzyszyć będzie wokalista Grzegorz Wilk oraz zespół kilkunastu instrumentalistów sesyjnych. Koncert odbywa się na zadaszonej widowni plenerowej.

Wstęp bezpłatny.

W tym roku specjalna edycja Koncertu Niepodległości, po raz pierwszy zaprezentowana zostanie na Pomorzu. Inspiracją 10-ej, specjalnej edycji Koncertu Niepodległości pt. „Westerplatte” jest bohaterska walka obrońców Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte we wrześniu 1939 roku. Upamiętniony zostanie także wcześniejszy,  mało znany epizod Kampanii Wrześniowej 1939 roku, tj. zniszczenie nalotem bombowców nurkujących miasta Wielunia. Nalot na miasteczko, zwane „polską Guernicą” miał miejsce na 5 minut przed atakiem Niemców na Westerplatte. Oddamy hołd ofiarom Piaśnicy, czyli pierwszej zbrodni ludobójstwa w II wojnie światowej. W koncercie opowiemy zarówno o konsekwencjach tych wydarzeń dla Polski, Europy i świata oraz o polskim czynie zbrojnym na frontach II wojnie światowej.

W doborze repertuaru i narracji skupiamy się na utworach popularnych wśród polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej.  Zarówno muzyką jak i narracją nawiążemy do wydarzeń i bohaterów znanych, jak i zapomnianych. Na repertuar koncertu złożą się współczesne, hybrydowe aranżacje piosenek, które towarzyszyły polskim żołnierzom w czasie II wojny światowej.

Usłyszymy takie utwory jak m.in. „Rota” (1908), „Wojenko, wojenko” (1917), „Serce w plecaku” (1933), „Piechota” (1917), „Deszcz jesienny” (1943), „Hej chłopcy bagnet na broń” (1942), „O mój rozmarynie” (1913), „Lwowskie Puchacze” (1943) oraz „Od Kłajpedy do Szczecina” (1941). Muzycznym dopełnieniem tego repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne, „Wieluń” oraz „Enigma„. Zwieńczeniem Koncertu będzie utwór „Źródło” Jacka Kaczmarskiego, który jest przepiękną alegorią patriotyzmu. Na zakończenie publiczność tradycyjnie zostanie zaproszona do wspólnego odśpiewania wszystkich czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego„.

Ekipę specjalnej edycji Koncertu Niepodległości „Westerplatte” tworzą doskonali polscy wokaliści i muzycy sesyjni. Wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz i Grzegorz Wilk. Towarzyszyć im będą Marcin Riege (fortepian), Sławek Pogoda (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja), Dorota Oleszkowicz (II skrzypce), Agnieszka Zagroba – Klahs (altówka) oraz Marzena Masłowska (wiolonczela).

Narrację wydarzenia poprowadzi aktor Teatru Powszechnego w Warszawie Arkadiusz Brykalski, który przez wiele lat związany był z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Scenariusz i realizacja: Jacek „Wiejski” Górski

Koncert odbędzie się na zadaszonej widowni plenerowej na Westerplatte na wysokości plaży, obok parkingów.

DOJAZD: Aby ułatwić komunikację ZTM Gdańsk zwiększył częstotliwość kursowania autobusów 106 (przed i po Koncercie) oraz 158 (po koncercie). Na miejsce dopływają też tramwaje wodne Żeglugi Gdańskiej (linia F5) oraz Galeony „Lew” lub „Czarna Perła”. Obok sceny usytuowane są parkingi dla samochodów osobowych i autokarów (przy ul.mjr H. Sucharskiego).

westerplatte jw 20160424_110214

Westerplatte. Fot. Janusz Wikowski

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *