Neumann ze Starogardu Gd. na czele pomorskiej Platformy. Wygrał z Borusewiczem

GDAŃSK. Sławomir Neumann ze Starogardu Gd. jest od 14 marca nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej na Pomorzu. Nieznacznie wygrał z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Neumann uzyskała 163 głosów, a na Borusewicza głosowało 149 delegatów na zjazd wyborczy.

W wyborach na stanowisko szefa PO na Pomorzu – po Sławomirze Nowaku, który po aferach nagłaśnianych orzez media odszedł z PO i nie jest już także posłem –  zapowiadał start Jarosław Wałęsa. Jednakże eurodeputowany z listy PO – Wałęsa junior po kalkulacji, czy uda się uzyskać dobry wynik zrezygnował. W ostatniej chwili  na liście kandydatów znalazł się mało znany lokalny działacz PO Rajmund Dominikowski z Tczewa (który uzyskał zaledwie 8 głosów, w zapewne w tym także swój głos).

Neumann jest obecnie posłem PO. Jest zaliczany do grona ludzi oddanych Donaldowi Tuskowi, któremu może zawdzięczać swoją karierę polityczną w PO (z lokalnego polityka samorządowego – starosty starogadzkiego, na stanowisko rządowe). Był także bliskim współpracownikiem partyjnym Sławomira Nowaka. Grono młodych polityków pomorskich związanych z Nowakiem zapewne zagłosowało w wyborach na szefa pomorsskiej PO na Neumanna a nie na marszałka Borusewicza – postrzeganego jako kombatant i „spadachroniarz” (był w Solidarności, potem w Unii Wolności, korzystał także z poparcia PiS, aby zdobyć pracę w Zarządzie Województwa Pomrskiego).

Neumann pochodzi z Kociewia, urodził się 30 kwietnia 1968 r. w Starogardzie Gd. Ukończył studia ekonomiczne w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu a potem studia na Politechnice Koszalińskiej. Od 1994 r. związany z samorządem na Kociewiu.

Sławomir Neumann był działaczem Konfederacji Polski Niepodległej. Był przewodniczącym KPN w okręgu gdańskim. Z listy tego ugrupowania Leszka Moczulskiego startował w wyborach parlamentarnych w 1991 r. i 1993  r. Jednakże nie uzyskał mandatu.  Z KPN wystąpił i zaangazował się w Ruch Stu, ale także bez powodzenia. W 2001 r. przystąpił do Platformy Obywatelskiej. Z legitymacją PO robił karierę jako polityk samorządowy – w latach 2002-2007 pełnił funkcję radnego powiatu i starosty starogardzkiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. startując z listy PO dostał się do Sejmu. Od sierpnia 2012 r. jest wiceministrem zdrowia.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *