Naukowcy z Politechniki Gdańskiej laureatami konkurs Energa Open Innovation

GDAŃSK. W Centrum Badawczo-Rozwojowym im. M. Faradaya, wchodzącym w skład Grupy Energa, wręczono nagrody w drugiej edycji konkursu Energa Open Innovation. Nowatorskie pomysły, zaproponowane w projektach zwycięzców, mają szansę wpłynąć w przyszłości na rozwój branży energetycznej.

Nagrody w konkursie Energa Open Innovation 2018 wręczone

II edycja Konkursu Energa Open Innovation została rozstrzygnięta. Główną nagrodę zdobyli autorzy projektu z Politechniki Gdańskiej. Drugą nagrodę przyznano Jarosławowi Molińskiemu za projekt Electric clamp JM.

Nagrody wręczyli: Marcin Karlikowski, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya oraz Sylwia Pawlak, Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Energi SA.

– To ważne, by promować innowacje w energetyce i szukać najlepszych rozwiązań tu na miejscu, w Polsce. Mamy ogromny potencjał naukowy oraz innowacyjny, które chcemy zagospodarować. Konkurs Energa Open Innovation to jedno z narzędzi wykorzystywanych przez Grupę Energa dla wspierania rozwoju rynku produkcji i dystrybucji energii. Gratulując nagrodzonym chciałbym podkreślić, że pomysły, które zaproponowano, będą istotnym wkładem w realizację strategii rozwoju całej Grupy. Dziękuję za trud włożony w przygotowanie projektów i zapraszam do dalszej współpracy  – mówi Marcin Karlikowski, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya.

Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya przyznało główną nagrodę w wysokości 50 tys. zł dla autorów projektu z Politechniki Gdańskiej.

Projekt „Identyfikacja faz odbiorców sieci niskiego napięcia” wykonał zespół pracowników naukowych Politechniki Gdańskiej. To rozwiązanie może okazać się bardzo przydatne w energetyce. Projekt zakłada powstanie algorytmu, który na podstawie danych z inteligentnych czytników zużycia prądu będzie identyfikować fazy odbiorców sieci niskiego napięcia. Wykorzystanie algorytmów do analizy dużych ilości danych, pochodzących z liczników otwiera również zupełnie nowe możliwości w innych obszarach, istotnych dla energetyki.

Drugą nagrodę w wysokości 25 tys. zł otrzymał Jarosław Moliński, autor projektu Electric clamp JM.

Jest to pomysł mający na celu usprawnienie procesu montażu infrastruktury energetycznej, a w szczególności skrócenie czasu tego typu czynności. Jednym z zastosowań może być szybka naprawa linii energetycznej po awarii wynikającej z jej fizycznego uszkodzenia. I ta koncepcja ma szansę znaleźć w przyszłości praktyczne zastosowanie w energetyce, przyczyniając się między innymi do obniżenia kosztów funkcjonowania systemu energetycznego.

– Jako wieloletni praktyk w zakresie energetyki cieszę się, że doceniono mój projekt, ponieważ jest on bezpośrednio związany z pracą elektromontera. 30 lat działalności w branży energetycznej pozwoliło mi zdobyć pewną wiedzę i doświadczenie, które zdecydowanie pomogły przy konstrukcji prototypu oraz opisu projektu. Myślę, że jego realizacja będzie miała duże znaczenie w kontekście poprawy jakości usług dla odbiorców energii – powiedział Jarosław Moliński, zdobywca II nagrody w Konkursie Energa Open Innovation 2018.

Konkurs Energa Open Innovation 2018 odbywał się pod honorowym patronatem Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Nabór zgłoszeń został otwarty 13 czerwca br. i trwał do 7 listopada.

Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya (CBRF) powołano jako jedno z głównych narzędzi realizacji Strategii Innowacji przyjętej przez Energę na lata 2017-2020, z perspektywą 2025+. Podstawowym zadaniem CBRF jest inicjowanie nowych projektów, a także pozyskiwanie pieniędzy na działalność badawczo-rozwojową od podmiotów zewnętrznych. CBRF ma siedzibę w LINTE^2 – unikalnym w skali europejskiej, najnowocześniejszym laboratorium elektroenergetycznym w Polsce znajdującym się przy gmachu Politechniki Gdańskiej. Powstanie CBRF to jedna z pierwszych takich inicjatyw w naszym kraju.

(źródło: energa.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *