Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki

parell db

Lech Parell

GDAŃSK. Katarzyna Figura, Lech Parell, profesorowie: Krzysztof Olczak, Mieczysław „Mieto” Olszewski, Sławoj Ostrowski i Stanisław Radwański oraz Edward Sitek, dr Beata Purc-Stępniak – są laureatami Nagród Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Laureatami przyznanych już po raz 32 Honorowych Nagród GTPS za 2015 rok zostało osiem osób. Katarzynę Figurę uhonorowano w dziedzinie sztuki aktorskiej za rolę Pani Chybcik w „Wesołych kumoszkach z Windsoru” Williama Shakespeare’a w reżyserii Pawła Aignera (koprodukcja Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże).

Prof. zw. dr hab. Krzysztof Olczak został doceniony w dziedzinie muzyki za dorobek kompozytorski i dydaktyczny w zakresie kształcenie młodych kompozytorów.

Prof. Mieczysław „Mieto” Olszewski otrzymał nagrodę w dziedzinie sztuk plastycznych grafiki za całokształt twórczości.

Trzej profesorowie: Sławoj Ostrowski i Stanisław Radwański oraz Edward Sitek otrzymali nagrody w dziedzinie sztuk plastycznych za wystawę „Rzeźba 3” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Uzasadnieniem nagrody w dziedzinie dziennikarstwa dla Lecha Parella był całokształt osiągnięć w zarządzaniu Radiem Gdańsk S.A. i uczynienia zeń medium interesującego dla słuchaczy, ze szczególnym uwzględnieniem lokalnych wydarzeń kulturalnych.

Dr Beata Purc-Stępniak została nagrodzona za wystawę „Grzech. Obrazy grzechu w sztuce europejskiej od XV do pocz. XX wieku” w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Gala wręczenia Honorowych Nagród GTPS oraz 45 edycji konkursu Pomorska Grafika Roku rozpocznie się 24 czerwca (piątek) o godz. 17 w Galerii GTPS „Punkt” (I piętro) przy ul. Chlebnickiej 2 w Gdańsku. Obie wyżej wymienione nagrody są ze sobą, tradycyjnie już, związane, gdyż laureaci Honorowych Nagród GTPS otrzymują je w formie zwycięskiej grafiki.

Jarosław Balcewicz

siedziba GTPS

Siedziba Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Fot. Anna Popiel

GPTS PGR_HNG_2016_plaka port

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *