Młodzi wioliniści na start! Pamięci Aleksandry Januszajtis

Januszajtis konkurs_1

Aleksandra Januszajtis

GDAŃSK. W dniach 18 – 21 listopada 2015 r. w Gdańsku odbędzie się XI Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Pamięci Aleksandry Januszajtis. Wybitnie utalentowana, młodziutka skrzypaczka 1 lipca 1991 r., u progu życia i kariery, zginęła w Tatrach.

Trzydzieścioro jeden młodych skrzypków z całej Polski przystąpi do XI Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis, który odbywać się będzie od 18 do 21 listopada 2015 r. w Gdańsku.

Patronat honorowy nad Konkursem sprawuje Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.

Organizatorami są: Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku przy współpracy Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Towarzystwa Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Celem Konkursu jest promowanie młodych skrzypków i wspieranie polskiej wiolinistyki w Polsce i na świecie. Rodzice Oli – Ewa i Andrzej Januszajtisowie, w ten sposób postanowili upamiętniać Córkę, wybitnie utalentowaną, młodziutką skrzypaczkę, która 1 lipca 1991 r., u progu życia i kariery, zginęła w Tatrach.

Uroczysta inauguracja – w środę, 18 listopada 2015 roku, o godzinie 9.00 w Sali Koncertowej szkoły przy ulicy Gnilnej 3, następnie, w tym samym miejscu, rozpoczną się trzyetapowe, otwarte, przesłuchania. Uczestnicy występują w dwóch grupach wiekowych: A (do 13 lat) i B (do 17 lat).

W jury zasiadają:

  • Prof. Wiesław Kwaśny (przewodniczący) – Kraków
  • Prof. Bartosz Bryła – Poznań
  • Prof. Krystyna Makowska- Ławrynowicz – Warszawa
  • Prof. Anna Preyss – Bator – Hamburg
  • Prof. Paweł Radziński – Bydgoszcz
  • Mgr Aleksandra Wilde (sekretarz) – Gdańsk

Koncert Laureatów odbędzie się w sobotę, 21 listopada 2015 r., o godz.12.00, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35 w Gdańsku.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

(K. K.)

Słowo wstępne Andrzeja Januszajtisa do programu XI Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci Aleksandry Januszajtis

Dwa lata temu mieliśmy mały jubileusz. Przeprowadzony wówczas Konkurs był dziesiąty – dziś rozpoczynamy jedenasty. Od pierwszego mija 21 lat. Startowało w nich prawie 370 uczestników. Jury nagrodziło 121, co oznacza, że co trzeci uzyskał nagrodę! Mamy młodzież, które potrafi sprostać wysokim wymaganiom!

Cofnijmy się teraz do roku 1983, w którym 15-letnia Ola zakwalifikowała się, wraz z niewiele starszym wiolonczelistą ze Śląska, do udziału w amerykańskim Obozie Muzycznym w Interlochen. Niezwykła to instytucja! Założona w roku 1928 organizuje każdego lata sześciotygodniowy obóz wśród lasów i jezior na północy stanu Michigan. Nawet dziś nie łatwo tam się dostać. W tamtym czasie, tuż po stanie wojennym w naszym kraju, trzeba było najpierw uzyskać wszystkie możliwe dokumenty i pozwolenia. Nie było bezpośrednich połączeń, leciało się przez Pragę, Montreal, Detroit do Traverse City, na koniec autobusem. Kierownictwo obozu wymagało jednolitych elementów stroju, m.in. niebieskich podkolanówek, których w Polsce nie sposób było dostać. Trzeba je było własnoręcznie ufarbować.

Po pokonaniu trudności Ola znalazła się na miejscu i zaczęła zajęcia. Na czym polegały, wyjaśnia broszura promocyjna: „Każdego lata ponad 2500 uczestników z całego świata przyjeżdża do Interlochen, by studiować muzykę, sztuki plastyczne, teatr, film, taniec i twórcze pisanie. Studiujący muzykę występują (m.in.) w liczącym 3900 miejsc Audytorium Kresge. Z repertuarem zmienianym co tydzień, trzema godzinami prób dziennie i sześcioma koncertami w ciągu lata odczujecie, co to znaczy być członkiem profesjonalnego zespołu.” Zespół nosił nazwę Światowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej. W czasie występów wielkie sale koncertowe były zawsze pełne słuchaczy. Do zajęć dochodziły dwie godziny dziennie muzyki kameralnej, można się też było zapisać na indywidualne lekcje u wielkich pedagogów. Wymagania były ogromne, dość rzec, że na jednym z pierwszych koncertów młoda orkiestra grała V symfonię Czajkowskiego. Był także konkurs koncertów. Ola zgłosiła się do niego i go wygrała. Grała koncert d-moll Wieniawskiego. Nagrodą było wykonanie go na koncercie pod koniec pobytu na obozie. Każdy uczestnik konkursu otrzymywał od jurorów na piśmie uwagi dotyczące jego gry, zalet i mankamentów do poprawienia.

Wróćmy do Gdańska. Żyjemy w określonych warunkach. Nie wszystkie wzory zagraniczne da się przeszczepić na nasz grunt. Cieszymy się, że Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy Pamięci Aleksandry Januszajtis zyskał sobie wysoką rangę i stał się dla młodych skrzypków ważnym pomostem do dalszych sukcesów. Nie ma tu miejsca na przytaczanie wszystkich osiągnięć, więc ograniczę się do jednego: nasza laureatka Justyna Jara, dziś studentka Juillarda, została „gościnnym koncertmistrzem” innego amerykańskiego zespołu wysokiej rangi: Młodych Nowojorskich Wirtuozów (Jeunes Virtuoses de New York). Życzymy wszystkim uczestnikom podobnych osiągnięć.

konkurs Plakat XI

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *