Bazuna 2015 w pięknym kaszubskim krajobrazie

bazuna 2014 FOT_1676

POMORZE. Tegoroczna „Bazuna” odbędzie się w dniach 26-28 czerwca w urokliwym Sulęczynie na Kaszubach.
BAZUNA to Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej, organizowany od 1971 roku w gdańskim środowisku akademickim. Nazwa imprezy, zapożyczona od tradycyjnego kaszubskiego instrumentu dętego, wskazuje na region turystycznych wędrówek gdańskich studentów.
Celem Przeglądu, w momencie jego powstania, było ukazanie scenicznego obrazu piosenki turystycznego szlaku, udokumentowanie obecnego w masowej skali studenckiego śpiewania.
Na scenie prezentowali się autorzy, reprezentujący środowiska studenckie z całego kraju, zarazem czynni turyści. Wykonania piosenek na scenie przypominały prawdziwe, plenerowe turystyczne śpiewanie, podczas wędrówki.
Początkowe edycje przeglądu BAZUNA odbywały się w Gdańsku, we wnętrzach, od roku 1975 impreza przeniosła się w plener, ustalając swój wędrujący status – co roku inne miejsce. Ta ostatnia zasada, z modyfikacją, przetrwała do dziś – w kilku miejscach realizując dwie edycje pod rząd, w inne wracając po latach, w obecnej dekadzie w przywidzkiej Zielonej Bramie aż trzykrotnie w serii, edycje jubileuszowe – czterdziestolecie imprezy oraz półwiecze klubu FIFY, organizatora.
Przegląd BAZUNA w swej historii odwiedził malownicze zakątki Kaszub, teren nad samym morzem, zamki i pałace Pomorza. Swą muzyczną formą przez ponad czterdzieści lat, jako jedyna impreza w kraju, odbył prawdziwą turystyczną wędrówkę. Z biegiem lat ewolucji poddała się i forma muzyczna, śledząc akustyczne i folkrockowe dokonania w muzycznym świecie w wizji globalnej. Podstawą, jak w pionierskich latach imprezy , pozostała Piosenka – z nią przez trzy dni i dwie noce trwa wyłączne spotkanie, ją zabieramy ze sobą, by towarzyszyła nam przez cały rok, grana, śpiewana w grupach, podczas spotkań, turystycznych wyjazdów.
– W roku 2015 przegląd BAZUNA po raz pierwszy gości w pięknym kaszubskim krajobrazie Sulęczyna – powiedział Marek Skowronek, szef programowy „Bazuny”. – Widownią prezentacji konkursowych i nocnych występów zaproszonych gości będzie scena plenerowa Gminnego Ośrodka Kultury. Początek imprezy – piątek 26 czerwca, godz. 15.00 koncert Na dobry początek, o godz. 17.00 Koncert powitalny. Prosimy nie przegapić tych początkowych punktów programu – na tę porę przewidzieliśmy szczególne atrakcje, śpiewamy na najwyższych obrotach od samego początku.
Wspólna zabawa, śpiewanie na scenie i poza nią trwać będzie do godzin wieczornych niedzieli 28 czerwca. Przez ten czas Sulęczyno żyć będzie piosenką, zogniskowaną w okolicach sceny GOK, jednakże obecną w każdym zakątku w bliskim otoczeniu.
Godnym odnotowania jest fakt inauguracji, w czasie Przeglądu, lokalnego, regionalnego wydarzenia, pod egidą GOK – prosimy zapamiętać nową nazwę: SULĘCZYŃSKI JARMARK SOBÓTKOWY. Zapraszamy zarówno Wystawców jak i Odwiedzających. Wszelkimi informacjami na temat Jarmarku służy w godzinach otwarcia GOK.
Serdecznie zapraszamy na 43. BAZUNĘ – 26-28 czerwca 2015 r.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk i Wójt Gminy Sulęczyno p. Bernard Grucza.
Organizatorami Przeglądu są: Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY, Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne BAZUNA oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sulęczynie.

Partnerami przeglądu BAZUNA 2015 są: Techno-Service S.A., Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej, Chorągiew Gdańska ZHP, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o. Sulęczyno, firma nagłośnieniowa VKA, studio reklamy GRAFITO i Salon Muzyczny GAMA. Patronat medialny sprawuje Redakcja Czasu Pomorza.

bazuna 2014 FOT_1650 Bazuna 2015_ini_poster4

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *