„Godność, Pamięć, Solidarność”

Wiceprezes Stowarzyszenia Godność, Andrzej Osipów, podczas konferencji w Paryżu. Fot. serwis paryz.msz.gov.pl

POMORZE.  Konferencja pt. „Godność, Pamięć, Solidarność”, odbyła się w dniach 21 – 22 października br. w Paryżu. Udział w niej wzięli działacze opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”, IPN oraz „Solidarności”.
Konferencję otworzył Ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski. W Paryżu zorganizowano cykl działań propagujących historię procesu obalania komunizmu w Polsce oraz upowszechniających sylwetki nieznanych bohaterów opozycji. Współorganizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie „Godność”, IPN, NSZZ „Solidarność” i TVP S.A.

Paryska konferencja stanowi część programu edukacyjnego, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie „Godność”, a który jest realizowany we współpracy z NSZZ „Solidarność”, Instytutem Pamięci Narodowej i Telewizją Polską S.A. Celem projektu jest propagowanie wiedzy o bohaterach walki z komunizmem w latach 80. i przybliżenie – szczególnie młodemu pokoleniu – wydarzeń tamtego okresu. Wydarzenie zgromadziło liczne audytorium, w tym młodzież ze Szkoły Polskiej w Paryżu i przedstawicieli Polonii.

Ambasador Tomasz Młynarski przywitał uczestników konferencji, a następnie odczytał list wystosowany przez Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego specjalnie na tę okazję, w którym Marszałek podkreślił, że „nie można zapominać o wszystkich tych, którym zawdzięczamy wolność”. Wprowadzenie do tematyki spotkania zaprezentował wiceprezes Stowarzyszenia „Godność” Andrzej Osipów.

W programie spotkania znalazły się przede wszystkim świadectwa, historyczne wspomnienia i analizy ekspertów dot. gdańskich wydarzeń z maja 1982 roku – ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu manifestacji, represji władz wobec opozycjonistów i prób infiltracji środowisk solidarnościowych – ale  rozmawiano również o Okrągłym Stole, pierwszych częściowo wolnych wyborach w Polsce i procesie odbudowy państwa na początku lat 90.

Głos zabrali m.in. Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, Krzysztof Wyszkowski, współtwórca Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i uczestnik strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej, Andrzej Michałowski, jeden z organizatorów strajków w Porcie Gdańsk w sierpniu ’80 i grudniu ’81 oraz Stanisław Tomasz Bortkiewicz – działacz opozycji, który jako student dokumentował fotograficznie gdańskie manifestacje.

Konferencji towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego „Chodźcie z nami” w reżyserii Ewy Żmigrodzkiej oraz multimedialna prezentacja i wystawa zdjęć Stanisława Tomasza Bortkiewicza dokumentująca wydarzenia z maja 1982 r. Część oficjalna wieczoru zakończyła się występem polonijnego chóru „Piast”, który wykonał wybrane polskie pieśni patriotyczne i tradycyjne pieśni polskie. (źródło: paryz.msz.gov.pl)

Wystąpienia na Konferencji

 • Prowadzący: Andrzej Osipów – Wiceprezes Stowarzyszenia
  Godność
  • Rys historyczny wydarzeń 1 i 3 maja 1982 r. w Gdańsku, Arkadiusz
  Kazański
  • Za i przeciw organizacji manifestacji wolnościowej w Gdańsku 1 maja
  1982 r., Andrzej Michałowski
  • Przebieg Wydarzeń Gdańskich 1 i 3 maja 1982 r. na zdjęciach uczestnika
  wydarzeń, wprowadzenie do wystawy, Stanisław Tomasz Bortkiewicz
  • Represje wobec Bohaterów Walki Wolnościowej w Gdańsku podczas
  stanu wojennego, Antoni Łepkowski
  • Sowiecka agenturalna infiltracja społecznego ruchu Solidarności,
  Okrągły Stół i wybory w Polsce w czerwcu 1989 r., Krzysztof Wyszkowski
  • Proces odbudowy niezależnego, niepodległego Państwa Polskiego i
  tworzenie systemu władzy sądowniczej na miarę nowoczesnego,
  demokratycznego państwa europejskiego, Andrzej Osipów
  • Polskie egzaminy wolnych i solidarnych, Kornel Morawiecki

ZOBACZ: Relacja

Materiały z Konferencji: gdansk1982.pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *