Mieszkanie Plus na Pomorzu

POMORZE. Nowe mieszkania budowane według rządowego Programu Mieszkanie plus powstają na Pomorzu. Także w Tczewie mogą powstać tanie mieszkania. Przy dobrej współpracy władz samorządowych, prezydenta miasta oraz ministerstwa dziesiątki rodzin będą mogli zamieszkać z swoim upragnionym „EM”.
Celem rządowego programu Mieszkanie Plus jest budowa dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Program jest skierowany do osób, których zarobki są zbyt niskie aby otrzymać od banku kredyt hipoteczny lecz nie przysługuje im też mieszkanie komunalne.Mieszkanie Plus Gdynia

Założenia programu Mieszkanie Plus

Rządowy program Mieszkanie + zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Planowana wysokość czynszu w mieszkaniach na wynajem będzie znajdować się w przedziale od 10 do 20 zł za metr kwadratowy, w przypadku wynajmu lub od 12 do 24 zł m kw., jeśli lokator będzie chciał skorzystać w przyszłości
z wykupu mieszkania. Cena jest uzależniona od lokalizacji oraz wynikających z tego kosztów budowy lokali mieszkalnych. Oblicz orientacyjny czynsz dla Mieszkanie Plus w Gdyni i okolicach.

Pierwszeństwo w przydzielaniu mieszkań będą mieć rodziny wielodzietne i rodziny
o niskich dochodach, jednakże prawo ubiegania się o najem będą mieć wszyscy obywatele. Ponadto w programie Mieszkanie + , w porównaniu do programu Mieszkanie dla Młodych, nie ma kryterium wieku stąd ma on charakter powszechny. Ideą programu jest również zwiększenie mobilności społeczeństwa, także na rynku pracy.

Ciekawą informacją dotyczącą programu Mieszkanie Plus, jest możliwość prowadzenia  działalności gospodarczej w wynajętym mieszkaniu przez jednego
z członków rodziny. Niestety, nie będzie możliwości w dokonywaniu zmian w układzie mieszkania. Wynajmujący nie będą mieć możliwości własnych przeróbek lokali.

Mieszkanie Plus Gdynia

W ramach programu Mieszkanie Plus Na Kaczych Bukach w Gdyni z początkiem lipca 2017 roku rozpoczęła się budowa nowego osiedla mieszkaniowego. Realizacja inwestycji będzie trwała 18 miesięcy, a lokale mieszkalne będą gotowe do odbioru pod koniec 2018 roku. W planach jest realizacja 6 budynków, w których będą się znajdować  172 mieszkania. Bloki będą miały cztery pietra, nie będzie natomiast podziemnych garaży. Lokale mieszkalne będą wykańczane pod klucz, nie będzie dodatkowych kosztów związanych z remontem mieszkań. Inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus Gdynia na Kaczych Bukach będzie realizowana przez spółkę ISN. Wykonawca został wybrany w drodze konkursu. Aktualnie nie mamy informacji dotyczącej wysokości czynszu w tej lokalizacji. Przypuszczamy, że nie będzie on wyższy niż 20 zł za metr kwadratowy powierzchni mieszkania.

Pomimo, iż rozpoczęto już budowę nadal brak informacji gdzie i od kiedy chętni mogą składać wnioski o przydział mieszkania. Prawdopodobnie tym tematem będzie zajmować się gmina, na terenie której powstaje inwestycja. Proces ten tak wygląda na przykład w Wałbrzychu.

Według planów w ramach programu Mieszkanie Plus Gdynia może powstać nawet 1000 mieszkań. Kolejną lokalizacją jest Gdynia Północ, gdzie na działce o powierzchni siedmiu hektarów ma powstać nawet 500 mieszkań. Teren ten znajduje się na Oksywiu – jedna działka znajduje się przy ul. Bosmańskiej, natomiast druga jest zlokalizowana
w rejonie ulic Bosmańskiej i Algierskiej.

Mieszkanie Plus – lokalizacje na Pomorzu

Na Pomorzu do rządowego programu Mieszkania Plus zostały wybrane działki o łącznej powierzchni ponad 330 ha. Tereny te znajdują się we wszystkich powiatach,
z wyłączeniem Sopotu. Niestety, prawdopodobnie nie wszystkie nadają się pod zabudowę mieszkaniową.

Według informacji na temat proponowanych działek aktualnie w Człuchowie mieszkania mogą zostać wybudowane na osiedlu Witosa i przy ul. Wojska Polskiego. Atrakcyjne tereny pod zabudowę mieszkalną znajdują się również w Nowym Dworze Gdańskim i Nowej Wsi Lęborskiej. Istnieją też lokalizacje, w których mimo wskazania ich przez samorządy mieszkania nie powstaną. W Żukowie przeszkodą jest strefa ochronna, w Mątowskich Pastwiskach teren położony jest poza miastem, podobnie w Ryjewie i Rozewiu. W Gontach, w gminie Prabuty, plan zezwala na zabudowę rekreacyjną, a we Władysławowie tylko na zabudowę jednorodzinną.

Program Mieszkanie + dla mniejszych miejscowości to szansa na nowe mieszkania jak również i mniejszy odpływ ludności, jednakże dla większych gmin korzyści nie są już tak duże. Powodem jest chęć sprzedaży gruntów na wolnym rynku, warto dodać, że Gdańsk już od wielu lat zamienia z deweloperami grunty na mieszkania komunalne, czyli istnieje podobny mechanizm do programu, który proponuje rząd.

Gdzie zostaną wybudowane pierwsze mieszkania na wynajem?

W województwie pomorskim pierwsze mieszkania na wynajem od rządu powstaną
w Pelplinie, Kępicach oraz w Starogardzie Gdańskim.

Odbiór 180 lokali mieszkalnych, które mają powstać w Pelplinie przy ul. Wybickiego
i Szkolnej. Termin rozpoczęcia jest planowany na IV kwartał 2017 roku, a prognozowana data oddania mieszkań do użytkowania to III kwartał 2019. Tutaj możesz sprawdzić jak wygląda wzór wniosku o Mieszkanie Plus w Pelplinie.

W Kępicach w ramach rządowego Mieszkanie Plus programu powstaną 42 mieszkania. 15 marca 2018 roku zostanie wmurowany kamień węgielny, natomiast lokale mieszkalne zostaną przekazane do użytkowania w czerwcu 2019 roku. Budynek zostanie sfinansowany ze środków spółki Banku Gospodarstwa Krajowego, gmina przeznaczyła na ten cel grunty oraz projekty budynków. Mieszkania zostaną wybudowane w samym centrum miasta, przy ul. Niepodległości.

Tereny na których powstaną mieszkania należą do Gminy Kępice. Za projekt budowlany jest odpowiedzialne Kępickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, natomiast  finansowania – w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus – udzielił BGK Nieruchomości. Projekt nowych budynków jest podobny do starej zabudowy tej części miasta. Planowana jest budowa jednopiętrowych budynków. Wstępna koncepcja zakłada mieszkania dwu- i trzypokojowe.

Natomiast w Starogardzie Gdańskim na trzyhektarowej działce przy ulicy Zachodniej powstanie 218 mieszkań w siedmiu czterokondygnacyjnych blokach na wynajem od rządu. Dodatkowo przyszli lokatorzy będą mieli do dyspozycji 264 zewnętrznych miejsc postojowych. Najwięcej będzie mieszkań dwupokojowych liczących ok. 50 metrów kwadratowych. Do 2019 roku inwestycja zostanie oddana do użytkowania dla najemców. Urząd Miasta otrzymał już ponad 300 wniosków.

Jak widać, Mieszkanie Plus to bardzo ambitny cel oraz odległa perspektywa. Oferty na pewno będą rozchodzić się błyskawicznie – dlatego jeżeli chcesz być na bieżąco polub nasz profil na Facebooku.

(źródło: mieszkanieplus)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *