Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

GDAŃSK. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Europie, łączącym prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Odbywa się co roku latem w Trójmieście. Historia imprezy sięga 1993 roku, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, w 1997 roku przekształcone w Festiwal.

Organizatorami wydarzenia są Gdański Teatr Szekspirowski oraz Fundacja Theatrum Gedanense. Festiwal Szekspirowski należy do Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich (ESFN), w skład której wchodzą festiwale z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Rumunii, Czech, Hiszpanii, Danii, Armenii.

18. edycja Festiwalu Szekspirowskiego będzie szczególna nie tylko na swoją „pełnoletność”, ale przede wszystkim ze względu na otwarcie siedziby organizatora Festiwalu, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Począwszy od tegorocznej edycji imprezy, większość spektakli prezentowana będzie już w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Nie zmieni to jednak charakteru imprezy, która pozostanie wydarzeniem obejmującym swoim zasięgiem całe Trójmiasto – festiwalowe spektakle będzie można oglądać także na innych scenach teatralnych Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Zbliżającą się edycję festiwalu chcielibyśmy w dużym stopniu zadedykować „Hamletowi”,

najgłośniejszej, najszerzej analizowanej i dyskutowanej sztuce Szekspirowskiej. Tegoroczny festiwal będzie gościł dwie znakomite, z rozmachem zrealizowane inscenizacje „Hamleta”.

Pierwszą z nich jest „Hamlet” w reżyserii Jana Klaty, wyprodukowany w niemieckim Schauspielhaus Bochum. Premiera spektaklu odbyła się 9 marca 2013 roku. „Hamlet” to pierwsza sztuka, którą Klata wziął na warsztat po raz drugi. Jego pierwszy „Hamlet” („H.”) swoją premierę miał w 2004 roku, więc dokładnie 10 lat temu. Został wystawiony przez Teatr Wybrzeże w jednej z hal dawnej Stoczni Gdańskiej. „Hamlet” z Bochum w wyjątkowy sposób koresponduje z pierwszą inscenizacją reżysera – gdański Hamlet, Marcin Czarnik, gra tu podwójną rolę – Ducha Ojca oraz Fortynbrasa. W spektaklu pojawia się też wiele cytatów z pamiętnej gdańskiej realizacji.

Pisano o spektaklu:

„W interpretacji niemieckiego Hamleta wykorzystuje Klata doświadczenia Polski z okresu przewrotów społecznych i kulturalnych. Szuka odniesienia w początkach transformacji i kapitalizmu w Polsce. Współczesne prądy popkultury, film, muzyka i Internet to zasadnicze aspekty jego inscenizacji. Postaci szekspirowskie na scenie w Bochum żyją w świecie, który nas aktualnie otacza.”

 

Drugim będzie „Hamlet” w realizacji bułgarskiego reżysera teatralnego i filmowego Javora Gardeva, wyprodukowany w Teatrze Narodowym w Sofii. Ta niezwykle rozbudowana i wymagająca scenograficznie realizacja zostanie specjalnie dostosowana przez reżysera do wyjątkowych możliwości, jakie daje scena Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Niezwykłym przeżyciem dla miłośników twórczości Mistrza znad Avonu będzie z pewnością propozycja The Q Brothers – czołowych reinterpretatorów Szekspira w nurcie hiphopowym. Zbierające pochlebne recenzje w trakcie międzynarodowego tournée „Othello: The Remix” to mocny, kipiący energią i niepowtarzalny spektakl.

Do Gdańska zawitają również aktorzy Wielkiego Teatru Lalek z Sankt Petersburga. W swoim „Szekspir Laboratorium” poddają eksperymentom zarówno postaci, wyjęte z dramatów Szekspira, jak i materię, z którą pracują – lalki. W świecie pełnym detali pojawiają się wyraziste charaktery: Król Lear, czarownice z Makbeta, postaci z Otella.

Zainicjowane przez kontrabasistę i kompozytora Ola Walickiego spotkanie z aktorem i reżyserem Andrzejem Sewerynem zaowocowało zaś oryginalnym performansem muzyczno-teatralnym „to be authentic, or not to be”. Główną oś przestrzeni sceny, a także rodzaj środowiska wizualno-dźwiękowego spektaklu, stworzy instalacja – Kontrabas Wodny.

 

Podczas Festiwalu tradycyjnie zaprezentuje się również zdobywca nagrody Złotego Yoricka w 21. Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira i utworów inspirowanych dramatami Szekspira w sezonie artystycznym 2013/2014. Jest nim Teatr im. Żeromskiego w Kielcach ze spektaklem „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Katarzyny Deszcz i ze scenografią Andrzeja Sadowskiego.

Prestiżowa nagroda Złotego Yoricka przyznawana jest corocznie od 1994 r. przez Zarząd Fundacji Theatrum Gedanense, a od 2008 roku wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski. Wszystkie zgłoszone do konkursu polskie realizacje szekspirowskie sezonu, począwszy od 2013 roku, ogląda i ocenia juror – selekcjoner Łukasz Drewniak – teatrolog, redaktor i recenzent „Didaskaliów” i miesięcznika „Teatr”, współpracujący z TVP KULTURA.

Festiwalowym przedstawieniom będą towarzyszyły spotkania z twórcami, wykłady i warsztaty w ramach EDU-AKCJI. Zaprezentowana zostanie także odsłona nurtu SzekspirOFF, eksponująca najnowsze nurty i poszukiwania teatru niezależnego oraz konfrontująca dokonania uznanych artystów z eksperymentami twórców początkujących.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *