Mamo, spowodowałam wypadek, grozi mi więzienie…

POMORZE. W ubiegłym tygodniu kilka osób w Chojnicach odebrało telefon o podobnej treści: „Mamo, spowodowałam wypadek, trzeba szybko wpłacić pieniądze, żebym nie trafiła do więzienia!” Później mężczyzna, który podawał się za policjanta przekazywał instrukcje dotyczące odebrania pieniędzy.

Od ubiegłego roku policjanci z Chojnic prowadzą działania profilaktyczne, które mają na celu zapobieganie oszustwom tzw. metodą na wnuczka. Dzielnicowi rozmawiają z mieszkańcami odwiedzając ich w domach i przekazują informacje o sposobach działania sprawców. W czasie zebrań osiedlowych czy sołeckich przestrzegają, aby nie przekazywać osobom obcym żadnych pieniędzy. Komunikaty przekazujemy do urzędów, przychodni, spółdzielni mieszkaniowych, czy parafii, które w czasie mszy apelują w naszym imieniu o ostrożność.

Z dotychczasowych doświadczeń Policji wynika, że jedyny skuteczny sposób, aby ustrzec się przed tego typu przestępstwem to nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy. Sprawcy modyfikują swoje metody działania, wymyślają nowe historie, podają się za krewnych, kurierów, czy policjantów. Wszystko po to, aby uwiarygodnić swoje działanie, oszukać i zdobyć pieniądze.

W ubiegłym tygodniu kilka osób w Chojnicach odebrało telefon o podobnej treści – mamo, spowodowałam wypadek, trzeba szybko wpłacić pieniądze, żebym nie trafiła do więzienia! Później mężczyzna, który podawał się za policjanta przekazywał instrukcje dotyczące odebrania pieniędzy.

Już po pierwszym zgłoszeniu, które odebrali policjanci z Chojnic od osoby, która nie uwierzyła oszustom, zaapelowaliśmy do mieszkańców naszego powiatu za pośrednictwem radia, aby nie dali się oszukać. Okazało się, że tego dnia w kilku przypadkach starsi ludzie nie dali wiary oszustom i powiadomili policjantów. Niestety, jedna osoba przekazała pieniądze nieznanemu mężczyźnie i w ten sposób padła ofiarą przestępstwa.

Apelujemy, zwłaszcza do osób starszych – nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które podają się za policjanta. Policja tak nie działa! Funkcjonariusze nigdy nie proszą, ani nie żądają pieniędzy.

O telefonach i rozmowach, które budzą niepokój czy podejrzenia proszę natychmiast powiadomić policjantów – tel. 997 lub 112. W takich przypadkach policjanci reagują na każdy sygnał. Warto też zadzwonić do kogoś bliskiego i opowiedzieć mu o swoich wątpliwościach. (KWP Gdańsk)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *