Liberadzki na czele Radia Gdańsk

SONY DSC

Andrzej Liberadzki. Fot. Janusz Wikowski

GDAŃSK. Red. Andrzej Liberadzki, dziennikarz, menedżer, jest od 24 marca nowym redaktorem naczelnym, prezesem Radia Gdańsk S.A. Zastąpił Lecha Parella – fachowca z branży radiowej.

W czwartek, 24.03.2016 r. Andrzej Liberadzki otrzymał informację o nominacji Ministra Skarbu na stanowisko prezesa Zarządu Radia Gdańsk S.A. Ma odebrać nominację we wtorek i wówczas obejmie stanowisko. Zmienia na stanowisku szefa Radia Gdańsk Lecha Parella, który kierował rozgłośnią od 2011 r. i ostatnio został wybrany na kolejną kadencję przez Radę Nadzorczą RG (kierowaną przez Jana Krefta).

Andrzej Liberadzki, prezes Radia Gdańsk

Andrzej Liberadzki, prezes Radia Gdańsk

Decyzją Ministra Skarbu powołano nową Radę Nadzorczą Radia Gdańsk. W jej skład są: Krystyna Kmiecik-Baran (psycholog), Piotr Gierszewski (pedagog) oraz Jan Kreft (medioznawca).
Z dotychczasowej Rady Nadzorczej stracili posadę: Zbigniew Jasiewicz (środowisko „Ordynackiej”, b. szef Telewizji Gdańskiej), Dorota Sobieniecka-Kańska (środowisko lewicy pomorskiej), Andrzej Trojanowski (Platforma Obywatelska, pracownik Urzędy Prezydenta Gdańska), Karol Zgódka (z nominacji b. Ministra Skarbu w rządzie PO-PSL). Utrzymał natomiast stanowisko Jan Kreft (b. dziennikarz „Dziennika Bałtyckiego”, środowisko liberałów, PO).
Red. Lech Parell kierował Radiem Gdańsk z sukcesami, miał uznanie w środowisku dziennikarskim. Otrzymał rekomendację Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Andrzej Liberadzki skończył 68 lat. Jest absolwentem Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Gdańskiej. Od czasów studiów mieszka w Gdańsku. Pracę dziennikarską rozpoczął w Tygodniku Studenckim POLITECHNIK (był publicystą, szefem Oddziału w Gdańsku).
Po skończeniu studiów Liberadzki początkowo pracował jako pracownik naukowo-dydaktyczny w Politechnice Gdańskiej. Jednakże zaangażował się w tworzenie nowego pisma – na bazie „Tygodnika Morskiego” – kolorowego tygodnika ogólnopolskiego CZAS (wydawanego przez RSW Prasa w Gdańsku). Był m.in zastępcą redaktora naczelnego tego tygodnika (do czasu stanu wojennego i rozwiązania redakcji decyzją polityczną). W latach 80. działał w niezależnej prasie podziemnej, był współtwórcą, wydawcą i redaktorem podziemnego pisma opozycji, środowiska solidarnościowego „Solidarność” i reporterskiego oraz opiniotwórczego pisma – wydawanego nielegalnie, systemem powielaczowym – PRZEKAZ. W czasie kampanii wyborczej  do parlamentu (po „okrągłym stole”) z zespołem dziennikarzy z podziemia stworzył Tygodnik Gdański, który po wyborach stał się oficjalnym pismem na rynku medialnym, wydawanym przez spółkę Przekaz („Solidarność” Regionu Gdańskiego plus zespół niezależnych dziennikarzy).

Andrzej Liberadzki był redaktorem naczelnym „Dziennika Bałtyckiego” (do czasu głośnej publikacji w „DB” o spotkaniu  Aleksandra Kwaśniewskiego podczas wakacji z agentem KGB Ałganowem w Cetniewie, za co został odwołany przez niemieckiego współwłaściciela gazety). Był związany także z Radiem Gdańsk, był również wykładowcą dziennikarstwa.

W gabinecie premiera Jerzego Buzka był doradcą ds. medialnych (w latach 1999-2001).

Liberadzki ma także doświadczenie menedżerskie – był prezesem Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza (w latach 2002-2006), był członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej, a od 2006 r. przewodniczącym Rady Nadzorczej Presspubliki – wydawcy dziennika Rzeczpospolita.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *