Legutko. Papieskie przesłanie: Bądźcie dla nas, katolickiej Europy, oparciem

papiez krakow

MEDIA. Tego typu wydarzenia – wizyta Papieża Franciszka w Polsce Ojca – pokazują, dlaczego telewizja publiczna jest potrzebna (…) – powiedział Piotr Legutko, szef TVP3 w Krakowie. – Bo komercyjny zysk z tego typu przekazów jest żaden. Dla prywatnych stacji najważniejsze jest, że papież się potknął albo ktoś znalazł porzucony plecak i nie wiadomo, co w nim jest…

Błażej Torański: Masz poczucie, że Polacy koncentrują się w tych dniach wokół telewizji publicznej?

Piotr Legutko: – Myślę, że tak. Tego typu wydarzenia pokazują, dlaczego telewizja publiczna jest potrzebna. Bo komercyjny zysk z tego typu przekazów jest żaden. Przerywanie tego programu reklamami – a wiadomo, jakie produkty są głównie reklamowane w telewizjach prywatnych – byłoby zgrzytem. W moim przekazie jedyne przerywniki reklamowe są także związane z misją. Promujemy turystykę, kraj i region.  Cały czas na antenie komentujemy te wydarzenia w poczuciu odpowiedzialności. Wystarczy porównać, jak o Światowych Dniach Młodzieży mówią media komercyjne, a jak publiczne. Dla prywatnych stacji najważniejsze jest, że papież się potknął albo ktoś znalazł porzucony plecak i nie wiadomo, co w nim jest …

– Jako dziennikarz – i katolik – uczestniczyłeś we wszystkich pielgrzymkach Ojców Świętych do Krakowa. Jakie przesłanie papieża Franciszka uważasz za najważniejsze?

– Zdecydowanie za wcześnie, aby o tym mówić, ale już z wystąpień na Wawelu, w Częstochowie i na krakowskich Błoniach widać, że jest to podobne przesłanie, jakie miał dla nas papież Benedykt XVI. Z jednej strony jeden i drugi wyrażają ogromne uznanie dla Polski, jako kraju silnie osadzonego w tradycji katolickiej i szacunku dla rodziny. Z drugiej słyszymy oczekiwanie: Bądźcie dla nas, katolickiej Europy, oparciem. Niezależnie, jakby to nie zabrzmiało, jesteśmy nadzieją chrześcijaństwa. Myślę, że nie należy tego traktować jako pochwały czy kadzenia, ale jako wyzwanie. Nieprzypadkowo Franciszek powtarza dwa słowa klucze – pamięć i tożsamość –  które kojarzą nam się z Janem Pawłem II.  Powinniśmy wziąć sobie do serca, żeby na „dobrej pamięci” budować nasza przyszłość. To jest ogromnie ważne przesłanie dla Polaków. Ale pamiętajmy, że są to Światowe Dni Młodzieży, więc jest to także mocne wezwanie do czynienia dobra, do miłosierdzia, do realizacji chrześcijańskiego pozytywizmu. Jest to o wiele głębsze, aniżeli wezwanie do przyjęcia uchodźców.

– Marcin Meller napisał na Facebooku, że jego – niewierzącego – Franciszek ujmuje i porusza. „Chciałbym mieć dar wiary, by za jego sprawą zostać katolikiem”. Czy po wizycie papieża Franciszka w Polsce będzie więcej katolików?

– Statystycznie to się nie zmieni, ale mam nadzieję, że będziemy lepszymi katolikami. Nie bardzo wierzę, ze tego typu wydarzenia kogoś nawrócą. Jeśli jednak większość tych, którzy na co dzień uważają się za katolików, będą w swoim codziennym życiu lepszymi ludźmi, to może w dłuższej perspektywie umocnić chrześcijaństwo nie tylko w Polsce.

Rozmowa z Błażeja Torańskiego z Piotrem Legutko (sdp.pl)

Piotr Legutko (rocznik 1960). Wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, redaktor naczelny „Forum Dziennikarzy”. Debiutował w „Tygodniku Powszechnym”. Współtworzył dziennik „Czas Krakowski”. Kierował „Nowym Państwem”. Był szefem krakowskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. Autor licznych programów w TVP, przez lata związany z krakowskim ośrodkiem regionalnym. 2007 – 2011 redaktor naczelny „Dziennika Polskiego”. Dyrektor krakowskiego Oddziału Telewizji Polskiej.

(źródło: sdp.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *