Książek: Wierzę w PAMIĘĆ…

GDAŃSK. Draństwo komunistów polegało i na tym, że na tzw. warszawskiej „Łączce”, na zbiorowych mogiłach Żołnierzy Wyklętych, nawieziono ziemie i jeszcze w latach osiemdziesiątych chowano rodziny dygnitarzy partyjnych. Chwała im… Co musieli przeżywać po żmudzie wojny, niszczeni czasami w okrutny sposób przez „swoich”, sowietów…. Co ich rodziny…

Tym razem refleksja także trochę inna.
(można je skasować jednym kliknięciem!),

Oglądałem wczoraj w telewizji materiały o Żołnierzach Wyklętych na TVP – najpierw z uroczystości na placu k. Grobu Nieznanego Żołnierza (pokazywała tylko TVP i TVP INFO, ani TVN24, ani Polsat NEWS), potem na TVP Historia.

Wywiesiłem flagę, bo taki dostałem mail-apel.

Wczoraj dobre materiały pokazywała też TVP Gdańsk m. in. o Danucie Siedzikównej „INCE”.

Jak człowiek pomyśli, że dziewczynkę, bo zginęła w więzieniu w Gdańsku w sierpniu 1946 r., na kilka dni przed ukończeniem 18. roku życia, zabijali żołnierze, którzy zgłosili się do wykonania wyroku na ochotnika, jak usłyszała słowa dowodzącego: „Po zdrajcach narodu polskiego, ognia”, to po prostu hańba. Jak u Mickiewicza w wielkim wierszu „Do przyjaciół Moskali”: „Hańba ludom co swoje mordują proroki”.

Ależ my mamy zawikłaną Historię… Ale też niezwykłą. Myślę, że dlatego tym bardziej warto cieszyć się, że urodziliśmy się Polakami. Jak ktoś mówił o Polsce, że jak tu przyjeżdża, to czuje, że jest to „omodlony kraj, ziemia… – to ważne-trafne określenie. Jakie to ważne, żeby identyfikować groby, stawiać krzyże, odprawić Modlitwę. Jak Antygona.
Draństwo komunistów polegało i na tym, że na tzw. warszawskiej „Łączce”, na zbiorowych mogiłach Żołnierzy Wyklętych, nawieziono ziemie i jeszcze w latach osiemdziesiątych chowano rodziny dygnitarzy partyjnych.

Chwała im… Co musieli przeżywać po żmudzie wojny, niszczeni czasami w okrutny sposób przez „swoich”, sowietów…. Co ich rodziny…

Dużo o historii, tej najnowszej, w tygodniach „W Sieci” i „Do Rzeczy”, które kupuję od lat (wcześniej było wspólne: „Uważam Rze…”).

„W Sieci” jest bardzo tekst p. Marty Kaczyńskiej i prof. Aleksandra Nalaskowskiego. Jest też specjalna wkładka o Żołnierzach Wyklętych, w tym wywiad z prof. K. Szwagrzykiem, recenzja filmu „Historia ROJA” pióra Piotra Zaremby, którego cenię. A film może być naprawdę dobry – powinien wejść na ekrany w ten weekend?

„Do Rzeczy” w tym tygodniu jest niesamowite. B. ważny wywiad ze Sławomirem Cenckiewiczem o mechanizmach pozyskiwania agentury w PRL (nie wiedziałem, że strajkowano w Stoczni Gdańskiej także 4, 7, 16, 17 i 19 stycznia1971 r., stąd tak szybko budowano agenturę), a kobietach działaczy PRL, recenzje filmu „Historia Roja” i „Bodo”, który zginął męczony przez sowietów (Nie mogę pisać tego słowa z dużej litery, to co wyprawiali z Polakami, to hańba). Dobry artykuł Cz. Bieleckiego o zdradach w Polsce, wywiad z prof. R. Bugajem i b. ciekawy z Romanem Kluską o gospodarce, o Ukrainie. Kontrowersyjny, jak często, ale ważny felieton prof. J. Staniszkis, ciekawy W. Łysiaka.

Warto poznawać różne punkty widzenia…

Może te uwagi „nieedukacyjne” przychodzą nie w porę, ale czasami tak mam – mniej wierzę politykom, bardziej polskości, naszemu pięknemu miejscu na ziemi nad Wisłą, Tatrami i Bałtykiem, Wielkim Polskim Zmarłym…

Wierzę w PAMIĘĆ, pielęgnowanie grobów, ona może tworzyć metafizyczną więź ze Zmarłymi, pomagać nam, żywym. Czasami może to być najważniejszy wymiar indywidualnej religijności. I ostoja.

Wojciech Książek

Ps. I kilka linków muzycznych. Dla mnie ważnych:

Jacek Kaczmarski – „Ballada katyńska”: http://www.youtube.com/watch?v=QBVv7zMlksY

Jan Pietrzak – „Nielegalne kwiaty”: http://www.youtube.com/watch?v=654qyDZtUZM

Ewa Demarczyk – „Wiersze Baczyńskiego”: https://www.youtube.com/watch?v=BXECT8xlzrw

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *