Komu przypadnie dieta poselska po Nowaku od zegarka?

Jan Kulsa

Jan Kulas z Tczewa

 

GDAŃSK. Słynny przez zegarek, który nie został wpisany do rejestru nabytków majątkowych – prominentny polityk Platformy Obywatelskiej Sławomir Nowak nie jest ani ministrem, ani formalnym liderem po na Pomorzu i nie jest już posłem. Komu przypadnie mandat poselski przynależny do PO?
Sławomir Nowak złożył honorowo rezygnację z mandatu posła z listy Platformy Obywatelskiej. Za składanie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych w sprawie swojego zegarka został skazany przez sąd na karę grzywny. Nowak deklarował, że złoży rezygnację z mandatu poselskiego. Po wybuchu afery zegarkowej a potem taśmowej (nagrania z rozmowy m.in. na temat „zadziałania” przez kolesiostwo z PO w sprawie  kontroli skarbowej w firmie jego żony) zapowiedział, że zrzeknie się immunitetu. Potem odszedł z klubu parlamentarnego PO i z partii. I ze skutkiem  od 2 stycznia 2015 przestał być posłem.

Mandat po Nowaku należy do PO. Ma do niego prawo osoba, która startowała do Sejmu z Pomorza na liście wyborczej  PO i uplasowała się na kolejnym miejscu po Nowaku.

Pierwszy do jego objęcia mandatu jest Paweł Orłowski – b. wiceprezydent Sopotu, obecnie wiceminister infrastruktury i rozwoju. Ma dobrą posadę urzędniczą (intratną finansowo i wpływową), nic dziwnego, że nie kwapił się do posłowania na kilka miesięcy (wybory już jesienią).

Drugi w kolejce do mandatu jest pilot Piotr Ołowski z Pruszcza Gd. (b. wojewoda pomorski, kiedyś związany z PiS, potem przeszedł na stronę PO), obecnie – na „zasłużonym” stanowisku prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Intratne finansowo stanowisko ma zapewnione, więc na Wiejską mu nie jest spieszno.

Kolejny kandydat na posła PO to Tomasz Arabski (b. dziennikarz, b. szef Radia Plus w Gdańsku, b. minister w kancelarii premiera Tuska, sławny i pamiętany m.in. z działań związanych z odmową zapewnienia samolotu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu a potem z katastrofą smoleńską) – obecnie ambasador w Hiszpanii. Sprawa jest oczywista – nie zamieni „fuchy” w Madrycie i pięknej Hiszpanii dla mandatu posła PO z dietą i skromnym miejscem hotelowym na Wiejskiej.

Kolejny na liście kandydatów z listy PO, który uzyskał głosy wyborców z Pomorza jest Jan Kulas z Tczewa (b. poseł AWS, b. pracownik „Solidarności”, potem przeszedł do PO i był pilnym posłem Platformy). Ostatnio był w „odstawce” w PO, długi czas po stracie mandatu poselskiego był na bezrobociu.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *