Jaśniej w Gdańsku – z myślą o bezpieczeństwie i ekologii

GDAŃSK. Energa zmodernizowała oświetlenie uliczne w Gdańsku. Zamontowano ponad cztery tysiące nowoczesnych proekologicznych lamp LED-owych, które rozświetlają ulice stolicy Pomorza.

Wysłużone, energochłonne lampy sodowe zostały wymienione na nowoczesne oświetlenie z matrycami LED, które są przyjazne dla środowiska i emitują więcej światła. Dzięki modernizacji, przeprowadzonej przez spółkę Grupy Energa, wydatki miasta na oświetlenie ulic znacznie się obniżą. W efekcie realizacji Planów Gospodarki Niskoemisyjnej zmniejszy się emisja CO2.

Nowe oświetlenie uliczne emituje białe światło, bardziej naturalne i przyjazne dla środowiska. To powinno przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w komunikacji – kierowców i pieszych, w tym licznie odwiedzających Gdańsk turystów.

W  czerwcu br. spółka Energa Oświetlenie zakończyła, jedną z największych w swojej historii, modernizację oświetlenia ulicznego. W Gdańsku wysłużone i energochłonne oprawy sodowe zastąpiono ponad czterema tysiącami nowoczesnych lamp Led-owych. Nowe oświetlenie rozbłysło na prawie 70 ulicach miasta, w tym na głównym ciągu komunikacyjnym Gdańska (od granicy miasta z Pruszczem Gdańskim do Sopotu). Prace modernizacyjne trwały prawie cztery miesiące i nie spowodowały większych utrudnień w ruchu drogowym.

– W wyniku dobrej współpracy z samorządami w zakresie modernizacji oświetlenia możemy wdrażać nowoczesne – proekologiczne i energooszczędne – technologie LED – mówi Michał Bełbot, prezes Zarządu Energa Oświetlenie spółka z o.o. – W ostatnim czasie nasza spółka zmodernizowała oświetlenie uliczne w wielu pomorskich gminach, m.in. w Kartuzach i Sulęczynie. Wymiana ponad czterech tysięcy lamp w Gdańsku pozwoli również stolicy Pomorza na dołączenie do obszarów, w których ulice oświetlają w przeważającej większości energooszczędne lampy typu LED. Efektem modernizacji jest uzyskanie znacznych oszczędności w budżecie samorządów oraz polepszenie widoczności o zmierzchu i w nocy.

Modernizacja została wykonana dla Gminy Miasta Gdańsk, w imieniu której działa Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

W wyniku przeprowadzonej modernizacji roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej wyniosą 2 445 MWh, co odpowiada zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 1 985 ton rocznie. Redukcja emisji CO2 uzyskana w wyniku modernizacji oświetlenia pozwala gminom wypełniać założenia lokalnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej i realizować cele wyznaczone samorządom przez ustawodawcę.

ENERGA Gdańsk ul. Jesionowa przed  modernizacją. Fot. Energa Oświetlenie.jpg

Gdańsk ul. Jesionowa przed modernizacją. Fot. Energa Oświetlenie.

 ENERGA Gdańsk ul. Jesionowa po  modernizacji. Fot. Energa Oświetlenie.jpg

Gdańsk ul. Jesionowa po modernizacji. Fot. Energa Oświetlenie. 

OŚWIETLENIE LED. Nowe punkty świetlne mają niższą moc znamionową, lecz dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii LED ich parametry oświetleniowe ulegają znacznej poprawie. Nowe oprawy oświetleniowe typu LED emitują światło o bardziej naturalnej barwie niż lampy sodowe emitujące światło żółte. Dzięki temu poprawia się rozpoznawanie kolorów, obiektów i kształtów, co wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale poprawia również walory krajobrazowe.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *