IPN krytycznie o decyzji Adamowicza

GDAŃSK. W sprawie niezaproszenia przez prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza wojska na 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej oświadczenie wydał prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.
W Oświadczeniu dyrektor IPN Gdańsk, prof. Mirosław Golon czytamy:
  • To żołnierze Wojska Polskiego bronili we wrześniu 1939 roku Westerplatte, na tym uświęconym krwią bohaterskich obrońców skrawku Gdańska zawsze najważniejsi będą polscy żołnierze. W tym kontekście całkowicie niezrozumiała i niepojęta jest decyzja władz miasta Gdańska o niezaproszeniu Wojska Polskiego w charakterze współorganizatora na uroczystość 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte w dniu 1 września 2018 r.
  • Przecież to właśnie żołnierzom, obrońcom Ojczyzny, byłym, obecnym i przyszłym, dedykowane są te uroczystości. Tak jest już kilkadziesiąt lat, gdy jeszcze w odległych czasach PRL z trudem kształtowała się tradycja rocznicowych obchodów na Westerplatte. Podkreślić należy dobitnie i stanowczo: dla współczesnej armii Rzeczypospolitej to jedna z najświętszych tradycji, na których budujemy wysokie morale żołnierzy, na których budujemy tak cenne i potrzebne wzorce odwagi, dzielności żołnierskiej i gotowości poświęcenia życia dla Ojczyzny.
  • Ten dzień na Westerplatte, ta corocznie świętowana rocznica, nie może się odbyć bez udziału i obecności Wojska Polskiego. Tu chodzi o wartości ważne dla wszystkich Polaków. Mam ogromną nadzieję, że Pan prezydent miasta Gdańska w pełni to rozumie.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *