GODNOŚĆ z kwiatami – wdzięczni Prezydentowi Reganowi

GDAŃSK. Członkowie Stowarzyszenia „Godność” zrzeszającego osoby więzione i represjonowane w PRL, działaczy pierwszej „Solidarności” wraz ze środowiskiem patriotyczno-niepodległościowym, solidarnościowym 4 lipca zebrali się w Gdańsku, przy pomniku Jana Pawła II i Prezydenta Ronalda Reagana, aby wyrazić swoją wdzięczność prezydentowi USA w skutecznym wspomaganiu Polaków w walce o niepodległość i suwerenność.

Prezydent Reagan gościł w Polsce, 15 września 1990 r. wygłosił przemówienie w Stoczni Gdańskiej. Wspierał walkę opozycji do obalenia komunizmu. W uznaniu zasług Prezydent Lech Kaczyński 10 lat temu – w lipcu 2007 – przyznał pośmiertnie Prezydentowi Reaganowi Order Orła Białego.

Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia „Godność” powiedział podczas uroczystości:

  • Papież Jan Paweł II i Prezydent Reagan to dwie postacie, które szczególnie przyczyniły się do obalenia komunizmu w Polsce. Postawiliśmy ten pomnik, żeby uczcić ich wysiłek i żeby przyszłe pokolenia pamiętały, że mieliśmy takich obrońców. Realna pomoc USA w czasie stanu wojennego była ogromna. Ameryka umorzyła ogromne długi, które Polska miała po stanie wojennym.
  • Spotykamy przy pomniku, który powstał z naszej inicjatywy, z okazji świąt narodowych Polski: 15 sierpnia, 31 sierpnia, 11 listopada, 13 grudnia, 3 maja,  a także 4 lipca – w amerykańskie święto niepodległości. Stany Zjednoczone, szczególnie Prezydent Reagan, wspomagały Polskę, Polaków w trudnych czasach walki z komunizmem, udzielały pomocy Polsce.

    Prezydent USA Donald Trump przyleci do Warszawy 5 lipca, w środę wieczorem. Spotka się z Prezydentem Andrzejem Dudą oraz liderami partii.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *