GODNOŚĆ: Debata na życzenie Wałęsy – nie w IPN! Może w siedzibie ECS?

SONY DSC

Lech Wałęsa. Fot. Janusz Wikowski

 

GDAŃSK. „Godność” jednogłośnie opowiada się przeciwko organizacji w siedzibie IPN spotkania Lecha Wałęsy z historykami i innymi osobami, które na podstawie dokumentów i świadków zeznań udowodnili, że był tajnym współpracownikiem SB.

Lech Wałęsa proponując debatę w siedzibie IPN próbuje zakwestionować ustalenia historyków, zeznań świadków i stanowisko IPN.

 

Oświadczenie Stowarzyszenia Godność

(skierowane do prof. Mirosława Golona, Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku)

Członkowie Stowarzyszenia Godność na zebraniu w dniu 28. 01. 2016 r. wypowiedzieli się jednogłośnie przeciwko organizacji w siedzibie IPN spotkania Lecha Wałęsy z historykami i innymi osobami, które na podstawie dokumentów i świadków zeznań udowodnili, że był tajnym współpracownikiem SB. Zakres współpracy i jego okres jest dostatecznie udokumentowany w pracach naukowych i książkach. Stanowisko IPN jest w tej sprawie jednoznaczne. Lech Wałęsa proponując debatę w siedzibie IPN próbuje zakwestionować ustalenia historyków, zeznań świadków i stanowisko IPN.

Zdaniem zebranych członków Stowarzyszenia Godność Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej cieszy się dobrą opinią naszego środowiska. Organizując spotkania z młodzieżą, biorąc udział w uroczystościach państwowych i upamiętniających pomordowanych patriotów, czy wydając książki o represjach w PRL-u pełni ważną rolę patriotyczną i edukacyjną.

Obawiamy się, że organizując tę debatę, Gdański Oddział IPN może dobrą opinię utracić.

Nasze środowisko od 20 lat nie spotyka się z byłym przewodniczącym NSZZ Solidarność znając jego megalomańskie wypowiedzi na temat obalenia komunizmu. Lech Wałęsa mógł przed zaprzysiężeniem na prezydenta przyznać się i przeprosić a nie kłamać i nie niszczyć dokumentów SB na swój temat już jako Prezydent.

Zwracamy się w imieniu członków Stowarzyszenia Godność do Pana Dyrektora, aby Gdański Oddział IPN wycofał się z organizacji tej debaty. Jeżeli taka debata się odbędzie to Lech Wałęsa przedstawi się podczas niej jako człowiek prześladowany przez historyków i przez ludzi mu nieżyczliwych. Lech Wałęsa proponując debatę w siedzibie IPN stara się zrobić nie tylko medialną wrzawę wokół swojej osoby, ale będzie usiłował przekonać opinię, że dotychczasowe ustalenia historyków IPN były błędne a dokumenty zostały sfałszowane. W związku z tym proponujemy, aby taka debata bez udziału IPN odbyła się w siedzibie ECS, gdzie jest duża sala i mogliby w niej uczestniczyć zainteresowani mieszkańcy i świadkowie tamtych wydarzeń.

Stanisław Fudakowski – Sekretarz

Andrzej Osipów – Wiceprezes

Czesław Nowak – Prezes

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *