Jesień w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

teatr szekspirowski

GDAŃSK. Zbrodnia z premedytacją i Kolacja Kanibali – dodatkowe prezentacje dwóch spektakli Teatru Polonia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Z uwagi na ogromne zainteresowanie spektaklami Teatru Polonia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, prezentowanymi w ramach cyklu Teatry Polskie, dwa z nich zagrane zostaną dwukrotnie. Zbrodnia z premedytacją 28 września o g. 16 i 19 oraz Kolacja Kanibali 1 października o g. 16 i 19.

Polonia_Zbrodnia_Fot_Bartek_Warzecha

Zbrodnia z premedytacją_Fot_Bartek_Warzecha

Adaptacja i Reżyseria: Izabella Cywińska
Scenografia: Maciej Preyer
Asystent scenografa: Małgorzata Domańska
Ruch sceniczny: Tomasz Borkowski
Światło: Maciej Preyer, Adam Czaplicki
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Marta Więcławska
Występują: Elżbieta Kępińska, Magdalena Warzecha (aktorka Teatru Narodowego),
Bartłomiej Firlet, Piotr Grabowski – Słota, Wojciech Malajkat, Rafał Mohr

Historia śledztwa w sprawie… nieistniejącej zbrodni pokazuje, że Gombrowicz miał niezwykły dar operowania ironią, humorem, absurdem. W wydaniu scenicznym Gombrowicz urzeka – jest i śmieszny, i straszny. Widzowie mają okazję podążać krętymi ścieżkami, które prowadzą do miejsc nieoczywistych.

Adaptacja słynnego opowiadania Gombrowicza, dokonana przez Izabellę Cywińską, rymuje się dziwnie z naszym czasem, miejscem, chwilą. Atmosfera podejrzliwości i bezpodstawnych oskarżeń, atmosfera paranoi, jakże jest nam bliska. W głównej roli Sędziego Śledczego doskonały Wojciech Malajkat. Zbrodnia z premedytacją to pełna inteligentnego dowcipu tragikomedia, którą trzeba zobaczyć.

 

Polonia_Kolacja-kanibali-fot-Tomek-Słupsk

Kolacja kanibali. Fot. Tomek Słupsk

Kolacja Kanibali – Vahe Katcha

Adaptacja francuska: Julien Sibre
Przekład adaptacji: Elisabeth Duda w opracowaniu Piotra Skotnickiego
Reżyseria: Borys Lankosz
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Kostiumy: Magdalena Biedrzycka
Światło: Adam Czaplicki
Praca nad słowem: Grażyna Matyszkiewicz
Producent wykonawczy i asystent reżysera: Marta Więcławska
Występują: Aleksandra Domańska, Andrzej Deskur, Kamil Maćkowiak, Piotr Makarski,
Grzegorz Stosz, Justyna Grzybek, Zbigniew Konopka, Rafał Mohr

Spektakl jest bardzo udanym debiutem teatralnym Borysa Lankosza, reżysera takich filmów jak Rewers czy Ziarno prawdy. Akcja przedstawienia rozgrywa się w 1942 r. w okupowanej Francji, gdzie siedmioro przyjaciół spotyka się na urodzinach pani domu. Impreza toczy się bez zakłóceń, aż do momentu zastrzelenia dwóch niemieckich oficerów pod oknami kamienicy. Nagle w mieszkaniu pojawia się oficer SS, składając gospodarzom i gościom propozycję, której żadne z nich nawet nie mogło sobie wcześniej wyobrazić…
Premiera Kolacji kanibali odbyła się w Paryżu 14 września 2010 roku. W tym samym czasie sztuka była wystawiana równocześnie w Szwajcarii i Belgii. Od tej pory Kolacja kanibali zdobyła 3 Moliery – francuskie wyróżnienie dla najwybitniejszych dokonań teatralnych.

 

Tydzień Gruziński

Od 9 do 16 października zapraszamy na spotkanie z barwną kulturą Gruzji. Jest to kolejne wydarzenie w ramach cyklu Teatry Europy pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W programie – spektakle dramatyczne, show folklorystyczny, tradycyjne pieśni. wystawa historyczna a także muzyka i sztuka współczesna oraz pokazy filmów. Zapraszamy także na warsztaty tradycyjnych gruzińskich pieśni, dla profesjonalistów oraz dla początkujących. Oprócz wydarzeń artystycznych odbędą się spotkania i debaty poświęcone takim zagadnieniom jak: turystyka, teatr, kino, polityka. Na zakończenie zapraszamy na gruziński live-cooking – degustację potraw i wina z akompaniamentem muzyki jazzowej na żywo.

Scena muzyczna

Jesień w GTS zapowiada się bardzo muzycznie! Już w pierwszy piątek października odbędzie się gościnna impreza Fundacji Interference: Festiwal Form Komunikacji Wizualnej  – Interference Festival, która stanowi przegląd najnowszych tendencji w dziedzinie krótkiego metrażu – teledysków, reklam, czołówek, jingli, video art, i wielu innych.
W niedzielę 4 października swoją debiutancką płytę TRANSIENT, opartą na stylu Minimal Music, zaprezentują Kasia Kadłubowska i Dominik Bukowski.
Natomiast w drugiej połowie miesiąca na scenie GTS już po raz drugi wystąpi FISZ EMADE TWORZYWO. Nie wypada też przeoczyć wyjątkowo bogatego w wydarzenia Halloween w Teatrze szekspirowskim. Gwiazdą wieczoru będzie gwiazda brytyjskiej awangardy SQUAREPUSHER, towarzyszyć mu będą DJ-e i wiele artystycznych niespodzianek w różnych przestrzeniach teatru.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *