Foto Majdan – droga do WOLNOŚCI

plakat ukraina A2.indd

Zdjęcia z Majdanu i ukraińskich stepów. Zapraszamy na otwarcie wystawy „Foto Majdan – droga do WOLNOŚCI”, które odbędzie się 4 czerwca br. o godzinie 15 w Sali BHP. O godzinie 14 odbędzie się konferencja prasowa z udziałem ukraińskich fotografów, konsula generalnego Ukrainy w Polsce i organizatorów wystawy.

4 czerwca w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej zostanie otwarta wystawa „Foto Majdan – droga do WOLNOŚCI”. Na wystawie zostaną pokazane prace czernihowskich artystów dokumentujące dramat protestu na kijowskim Majdanie, ale również prace pokazujące piękno ziemi czernihowskiej, leżącej na styku Ukrainy, Białorusi i Rosji, w tym architektury, m.in. z wpisaną w rejestr UNESCO cerkwią Piatnicką.

Na wystawę swoje prace przywiezie kilkuosobowa grupa artystów i ich kilkudniowy pobyt może stać się okazją do spotkania z pomorskim środowiskiem artystycznym, do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów. Inicjatorem oraz głównym organizatorem wystawy i pobytu ukraińskich artystów jest Fundacja Atelier Jerszow, której prezesem jest Gennadij Jerszow,polski rzeźbiarz pochodzący z Ukrainy, twórca między innymi pomnika księdza prałata Henryka Jankowskiego. Współorganizatorem jest Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz Galeria FART Ukraina Czernihów. Patronat honorowy nad wystawą objął konsul generalny Ukrainy w Gdańsku Myron Yankiv. Patronami medialnynymi wystawy są Radio Gdańsk i „Magazyn Solidarność”.

– Chcemy przerzucić most między Gdańskiem a Kijowem, pokazać naszą solidarność. Chcę także przybliżyć Polakom piękno Ukrainy. Zapraszam artystów fotografikówz Gdańska, z Gdyni oraz mieszkańców Trójmiasta. Promuję sztukę, by młodzi ludzie uczyli się, że można odnieść sukces. Sam startowałem w Polsce od zera, tak jak wielu młodych Polaków na Zachodzie – mówi Gennadij Jerszow.

Z Czernihowa, miasta gdzie zbiegają się granice Ukrainy, Białorusi i Rosji, jednego z najstarszych miast Rusi, przyjeżdża w czerwcu na Pomorze dwunastu artystów fotografików, fotoreporterów, moderatorów stron internetowych. Zaprezentują m.in. zdjęcia z kijowskiego Majdanu w historycznej Sali BHP gdańskiej stoczni.

Wystawa w Sali BHP rozpocznie się w rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r.

plakat ukraina A2.indd

jerszow zaproszenie-int-radio gdansk.indd jerszow zaproszenie-int-radio gdansk.indd

Zobacz więcej:
http://www.solidarnosc.gda.pl/aktualnosci/foto-majdan-droga-wolnosci-kijow-czernihow-gdansk/

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *