Prof. Gliński: złamano prawo w trakcie eurowyborów

SONY DSC

Prof. Gliński. Foat. Agencja CZAS

W MEDIACH. – Prawo na pewno zostało złamane. Istotne teraz jest to, czy miało to wpływ na wynik samych wyborów. W dojrzałej demokracji zawiadamia się Sąd Najwyższy, by wyjaśnił spór – powiedział prof. Piotr Gliński (Poslat News, program „Wydarzenia Opinie Komentarze”).
– Chodzi o nieważne głosy na granicach obwodów wyborczych (…) to tysiące głosów, które były unieważnione, a unieważnić głosy w niektórych regionach jest bardzo prosto. Tzn. wystarczy dostawić drugi krzyżyk. Najprawdopodobnie to właśnie, na masową skalę, działo się w Polsce.

(…) Nie mówimy tu o próbie unieważnienia eurowyborów, co zarzuca się PiS  Kwestią zasadniczą jest tu skorzystanie z przysługującego Polakom prawa. (…)Mamy doświadczenia o ewidentnych fałszerstwach i to na wielką skalę, a prokuratura się tym nie zajmowała. Jest to błąd.

Z ArchiwumWykład prof. Piotra Glińskiego „Dokąd Polska Zmierzać Powinna?” (Uniwersytet Gdański)

Czy jest alternatywa dla rządu PO-PSL i czy „kartel władzy” ma z kim przegrać…

– Ideałem, do którego powinna dążyć Polska, jest zbudowanie suwerennej wspólnoty politycznej z dobrze funkcjonującymi instytucjami demokratycznymi.Tego typu wspólnota będzie miała wysoki poziom kultury (także instytucjonalnej), będzie działała w sposób odpowiedzialny, a obywatele będą mieli zaufanie do państwa – twierdzi prof. Piotr Gliński, socjolog, kandydat PiS na premiera „rządu technicznego”.

Prof. Gliński za priorytety uznał przemiany w polskiej tożsamości (ustalenie wspólnego dla Polaków kanonu wartości; nie określiliśmy go w roku 1989, oddając przestrzeń wartości narodowych intencjonalnemu zagospodarowaniu przez różnego typu środowiska, które można określić ogólnie jako politycznych i ekonomicznych beneficjentów porozumienia Okrągłego Stołu);  komunikację społeczną(dziś w Polsce komunikację zastępuje propaganda, przemoc symboliczna, manipulacja, zanurzenie w obłudzie), demokrację partycypacyjną (podstawowe wymiary tego systemu są w Polsce niedojrzałe: debata publiczna w zasadzie nie istnieje, dominujące media sprzyjają jednej opcji politycznej i światopoglądowej), konieczność sprawnego państwa, w którym politycy nie tylko umieją, ale także mogą rządzić, mają możliwość obezwładnienia, a przynajmniej neutralizowania wpływu rozmaitych grup interesów),  neutralizacja tzw. antyrozwojowych grup interesów, zmiana edukacyjna (szkoła musi zacząć przekazywać nowoczesną wiedzę i umiejętności, ale także wychowywać), nowoczesna gospodarka, która musi realizować polski interes narodowy, solidarność społeczna.

Wykład prof. Piotra Glińskiego „Dokąd Polska Zmierzać Powinna?”

Uniwersytet Gdański, Wydział Prawa, ul. Bażyńskiego, Audytorium A

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *