Fałszywki za energię. Trefne faktury przesłane e-mailem

POMORZE. ENERGA ostrzega przed fałszywymi e-mailami z fakturami za energię elektryczną.

Energa odebrała od klientów  zgłoszenia o przypadkach otrzymania pocztą e-mail sfałszowanych elektronicznych faktur za energię. Ich nadawcy proszą o pobranie i opłacenie eFaktury, podając się za przedstawicieli innego niż Energa sprzedawców prądu.

Energa apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i zwrócenie uwagi na prawidłowość danych, w szczególności na nazwę spółki – sprzedawcy energii elektrycznej, która widnieje na fakturze. Energa przypomina, że nigdy nie wysyła e-mailem elektronicznych faktur, lecz wyłącznie powiadomienia o ich wystawieniu. Dotyczy to klientów, którzy taką usługę sobie zamówili. Faktura jest dostępna w elektronicznym biurze obsługi, po uprzednim zalogowaniu się przez klienta.

Energa przypomina o zasadach bezpieczeństwa online i apeluje do klientów o:

  • uważne sprawdzenie czy adres e-mail nadawcy jest poprawny – hakerzy często wykorzystują domeny bardzo podobne do prawdziwych,
  • upewnienie się, czy w polu „Do” znajduje się właściwy adres klienta – brak adresu e-mail lub jego niepoprawna forma mogą wskazywać na fałszywą wiadomość e-mail,
  • nieotwieranie żadnych linków lub załączników w przypadku wątpliwości dotyczących autentyczności wiadomości,
  • nieudostępnianie swoich haseł osobom trzecim.

 

Problem dotyczy całej Polski. Podobne ostrzeżenie wydała Grupa PGE:

„Na skrzynki mailowe klientów w całym kraju trafiają wiadomości zatytułowane „eFaktura za energię elektryczną (numer)”. W wiadomości pojawia się informacja, że jest to eFaktura wystawiona przez PGE Polską Grupę Energetyczną. PGE informuje, że nie jest nadawcą tych wiadomości, a fałszywy e-mail może stanowić zagrożenie niebezpiecznym wirusem typu „trojan”. Prawdziwe faktury elektroniczne wystawione przez PGE Obrót, sprzedawcę z Grupy PGE, przychodzą z adresu: pge-efaktura@bluemedia.pl.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *