„Kryształ Przetargów Publicznych 2016″ dla Energii za oświetlenie

energa-oswietleniePOMORZE. Energa została nagrodzona za modernizację oświetlenia ulicznego. Doceniono dbałość o transparentność w przeprowadzaniu przetargów publicznych.

Energa Oświetlenie – jedna ze spółek Grupy Energa – zdobyła tytuł „Kryształ Przetargów Publicznych 2016” za modernizację oświetlenia ulicznego w Bydgoszczy. To prestiżowe wyróżnienie, którego celem jest promocja i upowszechnianie stosowania najlepszych zasad i praktyk w dziedzinie zamówień publicznych. Wręczenie statuetek odbyło się we wtorek na uroczystej gali, podczas otwarcia XI Forum Przetargów Publicznych w Jachrance k. Warszawy.

Kapituła oceniała zrealizowane zadania, będące zamówieniami publicznymi, których wartość przekracza 30 tys. euro. Nagrodzona Energa Oświetlenie wygrała jeden z największych przetargów na modernizację oświetlenia ulicznego w Polsce w Bydgoszczy. Zastosowanie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego oraz inteligentnych układów sterujących, znacznie obniży energochłonność systemu oświetleniowego i przyniesie miastu realne oszczędności wydatków na energię elektryczną.

Doceniono dbałość o transparentność w przeprowadzaniu przetargów publicznych.

– Zależy nam na dobrej współpracy z samorządami przy wdrażaniu najnowszych rozwiązań technicznych poprawiających komfort życia, bezpieczeństwo i zmniejszających zużycie energii elektrycznej i emisję zanieczyszczeń. Bydgoska realizacja jest najlepszym podsumowaniem naszego zaangażowania – powiedział Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.

Energa nagrodzona Kryształem_2016.JPG

„Kryształy” przyznawane są za przeprowadzenie postępowania w sposób przejrzysty i nienaruszający zasad uczciwej konkurencji, doprowadzając do wyboru najkorzystniejszej oferty. Nagradzani są także wykonawcy, którzy realizują inwestycje w zgodzie z najwyższymi standardami i poszanowaniem dla publicznych pieniędzy. Energa Oświetlenie otrzymała nagrodę VIII edycji konkursu w kategorii „Inwestycje wpływające na poprawę funkcjonowania infrastruktury drogowo-komunikacyjnej”. Kapituła oceniała w tej kategorii  zadania, których przedmiotem była budowa lub modernizacja m.in. przedsięwzięć skierowanych na poprawę komunikacji zbiorowej, dróg, przejść dla pieszych, węzłów drogowych, mostów. Patronat nad konkursem objęło m.in. Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Środowiska.

Modernizacja oświetlenia ulicznego w Bydgoszczy zrealizowana przez Energę Oświetlenie w 2015 r. należy do największych inwestycji w Polsce przeprowadzonych przez naszą spółkę – powiedział Piotr Meler, prezes Energa Oświetlenie spółka z o.o. – W ramach wygranego przetargu publicznego wymieniliśmy w Bydgoszczy ponad 7 tysięcy opraw świetlnych starego typu na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe. 

Przetarg odbył się w ramach programu SOWA, w ramach którego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowuje modernizację oświetlenia ulicznego realizowanego przez samorządy.

Energa Oświetlenie zmodernizowała na ponad 400 ulicach Bydgoszczy sieć oświetlenia ulicznego składającą się z 7300 sztuk energochłonnych opraw sodowych. Zastąpiły je nowoczesne i energooszczędne oprawy LED-owe o mocy od 26 do 148 W. Działania modernizacyjne objęły także uruchomienie i konfigurację nowoczesnego inteligentnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia zapewniającego indywidualne sterowanie każdą zainstalowaną oprawą. Takie rozwiązanie pozwala także zmieniać natężenie oświetlenia w zależności od stopnia użytkowania drogi. Zastosowanie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego oraz inteligentnych układów sterujących znaczne obniża energochłonność systemu oświetleniowego. W wyniku przeprowadzonej modernizacji aż o 60 procent spadły koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej na oświetlenie w mieście. Również o 60 procent zmniejszyła się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Efektem wymiany opraw świetlnych jest również znaczna poprawa bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich komfortu życia.

Energa Oświetlenie to spółka należąca do Grupy Energa, wyspecjalizowana w świadczeniu kompleksowej usługi oświetleniowej. Zatrudnia prawie 200-osobową, profesjonalną kadrę od lat związaną z energetyką i oświetleniem. Jest właścicielem 375 tysięcy lamp oświetleniowych. Dysponuje nowoczesnym sprzętem technicznym, specjalistycznym wyposażeniem oraz stosuje energooszczędne i innowacyjne rozwiązania w eksploatacji sieci oświetleniowych.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *