„Działania operacyjne CBŚ” na seniorach. Bezlitośni „krewni”

POMORZE.  Dwie seniorki w Gdyni miały kontakt z przestępcami, którzy telefonicznie przedstawiali się jako krewni i prosili o pomoc finansową. „Krewni” tłumaczyli, że działania operacyjne Centralnego Biura Śledczego wymagają przekazania pieniędzy w gotówce, aby sprawa mogła zostać rozwiązana. Jedna kobieta zerwała połączenie i natychmiast powiadomiła dyżurnego pod nr 997, druga seniorka uwierzyła oszustom i w ten sposób utraciła dużą sumę oszczędności.

Policja apeluje o ostrożność! Zachęcamy młodsze pokolenia, aby rozmawiać z seniorami o zagrożeniach, które niosą za sobą przestępcze działania „fałszywych wnuczków i policjantów”.

Policja i prokuratura każdego dnia prowadzą wiele postępowań w sprawach o przestępstwa. Śledczy przesłuchują świadków i podejrzanych, wykonują także szereg działań, które mają za zadanie wykrywanie zgłaszanych naruszeń prawa. Żadna z tych czynności nie polega na telefonicznym, bądź osobistym kontaktowaniu się z pokrzywdzonymi z żądaniem przekazania określonej kwoty pieniędzy. Takie działanie jest wręcz niedozwolone. To oszuści – przestępcy wymyślili metodę wyłudzania oszczędności życia od seniorów, pod pretekstem współpracy z Policją, która ma polegać jedynie na przekazaniu gotówki na potrzeby realizacji określonego śledztwa. Każda próba kontaktu telefonicznego z taką prośbą oznacza oszustwo, którego ofiarą padają zazwyczaj starsi ludzie, wplątani przez przestępców w wymyśloną historię.

Apelujemy do młodszych pokoleń o otoczenie naszych babć i dziadków szczególną troską. Rozmawiajmy o działaniach oszustów, o metodach które stosują, aby okraść starszą osobę. Tłumaczmy jak należy postąpić w przypadku próby oszustwa metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Praktyka pokazuje, że ofiarą fałszywych krewnych może stać się niemalże każdy z nas, dlatego ostrożność w kontaktach telefonicznych z obcymi osobami jest niezwykle ważna.
Każdą próbę oszustwa należy natychmiast zgłaszać dyżurnym pod nr 997, policjanci natychmiast zaczną działać, aby zatrzymać podejrzanych i postawić ich przed sądem. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *